• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka wg PiS

Jakubas apeluje do rządu: zrzućcie kajdany z biznesu

Gościem TVN24 Biznes i Świat był Zbigniew Jakubas Odtwórz: Gościem TVN24 Biznes i Świat był Zbigniew Jakubas
Foto: TVN24 Biznes i Świat | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Zbigniew Jakubas to przedsiębiora i inwestor giełdowy | Video: Gościem TVN24 Biznes i Świat był Zbigniew Jakubas

- Kończy się paliwo, na którym jechała polska gospodarka - mówił we wtorek minister rozwoju Mateusz Morawiecki przedstawiając plan gospodarczego rozwoju Polski. - To paliwo się nie kończy. Polacy są narodem bardzo przedsiębiorczym, wykształconym, radzącym sobie. Jesteśmy gospodarką bardzo konkurencyjną, niestety z powodu niższych wynagrodzeń - mówił w "Otwarciu Dnia" inwestor Zbigniew Jakubas. Zwrócił uwagę na dużą biurokrację i zaapelował do rządu o "zrzucenie kajdan z nóg przedsiębiorców."

We wtorek rząd przyjął przygotowany przez wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, którego celem jest m.in. wzmocnienie polskiego kapitału oraz wzrost innowacyjności polskich firm. - Chcemy, żeby to był nasz własny oryginalny plan; on będzie inny niż to, co było proponowane do tej pory, bo kończy się paliwo, na którym jechała polska gospodarka - tłumaczył Morawiecki.

Mamy paliwo

Zbigniew Jakubas, który był gościem TVN24 Biznes i Świat jest innego zdania. - To paliwo się nie kończy. Polacy są narodem bardzo przedsiębiorczym, wykształconym, radzącym sobie. Paliwo się nie kończy bo jeszcze jesteśmy gospodarką bardzo konkurencyjną, niestety z powodu niższych wynagrodzeń - mówił.

- Jestem przedsiębiorca, który w całym tym systemie funkcjonuje od początku. Pamiętam czasy komuny i pamiętam czasy transformacji. Udało nam się zrobić bardzo dużo. Mamy jeszcze dystans do pokonania, ale miejmy realny pogląd na to, gdzie byliśmy 25 lat temu, a gdzie jesteśmy teraz - dodał.

Zaznaczył, że biznes jest skłonny inwestować. - Ale na Boga, zdejmijcie nam kajdany z nóg - apelował do rządu.

Biurokracja, nieufność i podatki

Te kajdany to według niego biurokracja, nieufność państwa wobec przedsiębiorcy oraz system podatkowy. - To jest dramatyczna sytuacja, która nie pomaga nam odważnie patrzyć w przyszłość - tłumaczył.

Jakubas wierzy w to, że PiS szybko wprowadzi zmiany w prawie gospodarczym. - To byłby pierwszy entuzjazm dla nas, że PiS faktycznie dostrzega rzeczy, które nas hamują, które pętają nogi przedsiębiorców - podkreślił.

Jakubas odniósł się także do słów Morawieckiego, który zapowiedział wczoraj, że za 15 lat przeciętny Polak będzie zarabiał tyle, ile przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej. - Takich stwierdzeń bym nie ferował. Europa ma nad nami 50 lat przewagi. Jeżeli zbliżymy się do 70 proc. wynagrodzeń europejskich to już będzie kolejny postęp - wyjaśnił.

- Pamiętajmy skąd wyszliśmy. Moje pierwsze wynagrodzenie jako inżyniera w 1978 roku to była równowartość 30 dolarów. W USA inżynier zarabiał wówczas 2,5 tys. dolarów - powiedział Jakubas.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane