• rozwiń

Temat: Gospodarka

Państwowy gigant zbrojeniowy ma nowego prezesa

NIK źle ocenia proces tworzenia PGZ Odtwórz: NIK źle ocenia proces tworzenia PGZ
NIK źle ocenia proces tworzenia PGZ

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Zbrojeniowej wybrała na stanowisko prezesa Jakuba Tadeusza Skibę - poinformowała w komunikacie spółka.

"Rada Nadzorcza dokonała wyboru najlepszego kandydata oraz – zgodnie ze statutem spółki – skierowała do Ministra Obrony Narodowej wniosek o wyrażenie opinii na temat zaproponowanej kandydatury. W dniu 22 lutego 2018 r. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak pozytywnie zaopiniował decyzję Rady Nadzorczej PGZ S.A. w związku z czym z dniem 23 lutego 2018 roku Jakub Skiba objął stanowisko Prezesa Zarządu PGZ S.A" - napisano w komunikacie spółki.

Skiba tymczasowo kierował już PGZ w ostatnich tygodniach po tym jak na początku lutego nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Grupy zmieniło skład rady nadzorczej, a ta odwołała dotychczasowy zarząd kierowany przez Błażeja Wojnicza.

Te przetasowania to pokłosie zmian w nadzorującym spółkę MON. Po tym jak szefem resortu został Mariusz Błaszczak, odwołano większość ludzi powołanych za czasów Antoniego Macierewicza na wysokie funkcje w resorcie i Polskiej Grupie Zbrojeniowej.

57-letniego Skibę można uznać za bliskiego współpracownika Błaszczaka. Od 20 października ub.r. czasowo wykonywał czynności prezesa Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, ale przed objęciem tej funkcji był wiceministrem SWiA, a zatem zastępcą Błaszczaka.

Skiba urodził się w Krakowie, ukończył historię na KUL, jest również absolwentem KSAP. W latach 1993-1997 pracował w NIK, MSZ i jako I Sekretarz w Stałym Przedstawicielstwie RP przy ONZ. W latach 1997-1999 pełnił funkcję dyrektora biura szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a w latach 1999-2001 – dyrektora generalnego w GUS.

Od 2005 r. był dyrektorem generalnym w MSWiA, a następnie w KPRM. W 2007 został powołany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w skład zarządu NBP. Był również członkiem Rady KSAP i Rady ds. Uchodźców. W 2016 r. uzyskał tytuł doktora ekonomii w Szkole Głównej Handlowej.

Polska Grupa Zbrojeniowa

PGZ, utworzona w 2013 r. w ramach konsolidacji przemysłu zbrojeniowego, skupia ponad 60 spółek, w których pracuje 17,6 tys. osób; łącznie ma udziały w ponad stu spółkach i roczne przychody na poziomie 5 mld zł. W skład Grupy wchodzą spółki branż zbrojeniowej, stoczniowej, offshore, nowych technologii, finansów i nieruchomości, a także wojskowe przedsiębiorstwa remontowo-produkcyjne.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane