• rozwiń
  • WIG20 2117.34 +0.44%
  • WIG30 2421.53 +0.47%
  • WIG 56373.05 +0.45%
  • sWIG80 11591.60 0.00%
  • mWIG40 3776.18 +0.54%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:55

Dostosuj

Temat: Praca

Nie lubią własności, nie chcą małżeństw, mieszkają z rodzicami. To millennialsi

Nie lubią własności, nie chcą małżeństw, mieszkają z rodzicami. To millennialsi Odtwórz: Nie lubią własności, nie chcą małżeństw, mieszkają z rodzicami. To millennialsi
Foto: flickr.com/(CC BY-NC-ND 2.0)/ Dave Lawler | Video: tvn24 Foto: Jakie jest pokolenie millennialsów? | Video: Nie lubią własności, nie chcą małżeństw, mieszkają z rodzicami. To millennialsi

Są wykształceni, liberalni, częściej korzystają z nowych technologii i mniejszą wagę przykładają do własności - tak tzw. pokolenie millennials definiuje Goldman Sachs, czyli jeden z największych na świecie banków inwestycyjnych.

Przedstawiciele pokolenia millennials urodzili się między 1980 a 2000 rokiem. Mają obecnie od 15 do 35 lat, ale ich średnia wieku to 25 lat. Ta generacja inaczej postrzega świat i ma inne poglądy niż starsze Pokolenie X (urodzeni w 1965-1979), czy pokolenie powojennego wyżu demograficznego, czyli Baby Boomers (1946-1964). 

Według Goldman Sachs millennialsi mają też inne nawyki zakupowe przez co w najbliższych dziesięcioleciach zmieni się sposób funkcjonowania gospodarki.

Co jeszcze?

Odmienne wartości i postrzeganie świata wśród pokolenia dzisiejszych 25-latków wynika m.in. z tego, że dorastali oni w czasach gwałtownych zmian. Na świecie w ostatnich latach hulał kryzys finansowy, gospodarki wielu krajów kurczyły się, a miliony młodych nie miało i wciąż nie ma stałego zatrudnienia.

To właśnie ten brak stabilności sprawił, że millennialsi przekładają na później kluczowe dla poprzednich pokoleń decyzje o kupnie mieszkania, czy założeniu rodziny. To, że generacja millennialsów odkłada ważne w życiu decyzje nie oznacza, że chcą zawsze chcą być singlami. Przeciwnie zwykle żyją w nieformalnych związkach.

Potwierdzają to statystyki, które jednoznacznie pokazują, że od 1960 roku liczba zawieranych małżeństw spadła o ponad połowę. Zmienia się też średnia wieku, w jakim młodzi decydują się na ślub. W latach ’70 było to 23 lata, a w 2010 roku 30 lat.

Inne cele

Zmiana priorytetów oraz niepewna sytuacja finansowa sprawiły też, że zdecydowanie częściej dorosłe osoby nie mogą rozpocząć w pełni samodzielnego życia. W ostatnich latach rośnie liczba osób w wieku 18-34 lata, którzy są zmuszeni mieszkać z rodzicami i nie mogą “iść na swoje”.


Przedstawiciele generacji Millennials rzadko kupują domy czy mieszkania, nie tylko ze względu na kwestie finansowe. Mają zupełnie inne priorytety i podejście do własności. Dlatego niechętnie kupują samochody, czy inne towary luksusowe. Stawiają raczej na wspólny, a nie własnościowy dostęp do produktów. To tzw. sharing economy, czyli nowy trend w gospodarce, który polega na bezpośredniej wymianie dóbr i usług między konsumentami, którzy dogadują się na specjalnych platformach w internecie.

Wszystko dlatego, że to pokolenie ma zupełnie inną hierarchię potrzeb. Zaledwie 15 proc. millennialsów uważa, że bardzo ważną potrzebą jest dla nich kupno samochodu, czy telewizora. Co ciekawe co trzeci przedstawiciel tej generacji twierdzi, że kupno domu jest ważne, ale nie jest głównym priorytetem w życiu.

Ważne technologie

Według Goldman Sachs sprzedawcy powinny inaczej reklamować produkty i usługi, aby zachęcić do kupna osoby z pokolenia millennials. Wszystko dlatego, że zdecydowanie częściej opinie i informacje o danym produkcie czerpią oni z internetu. Tam też porównują ceny i wybierają najkorzystniejszą cenowo ofertę. Co więcej silna marka już nie wystarczy, aby przekonać ich do kupna.

Chcą być fit

Dla przedstawicieli pokolenia millennials niezwykle ważny jest też zdrowy tryb życia. To dlatego dokładniej niż starsi koledzy planują swoje aktywności. Zdecydowanie częściej ćwiczą, jedzą zdrowiej i mniej palą. Co ważne w treningach posiłkują się aplikacjami mobilnymi, czy informacjami z internetu. To właśnie w sieci szukają planów treningowych, czy odpowiednich dla sportowców diet. Są też gotowi za nie płacić.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
yDuck 77
 • 3
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Aqualite
To Ty dorabiasz ideologię, że małżeństwo jest lepsze od nieformalnego związku. Może dla Ciebie jest, dla innych nie. Różni ludzie, różne potrzeby.
Smartfony to też pójście na łatwiznę, bo przecież można iść do budki zadzwonić. To, że coś jest łatwiejsze, nie oznacza, że gorsze lub lepsze.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
gadda33
95% Polaków to właśnie millennials !
Skrajna bieda i brak perspektyw powoduje, że mieszkamy z Rodzicami i nie stać Nas na założenie i utrzymanie rodziny. Brawo Panie Komorowski, brawo PO ! Rządżcie tak dalej, to już wkrótce tylko Wy w Polsce zostaniecie...........
 • 3
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane