• rozwiń
  • WIG20 2110.11 +0.37%
  • WIG30 2415.33 +0.38%
  • WIG 56204.55 +0.30%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3787.27 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Raport: PIT - ostatni dzwonek

Jak rozliczyć PIT, gdy jesteśmy w separacji? Blajer wyjaśnił

Jak rozliczyć PIT w separacji? Odtwórz: Jak rozliczyć PIT w separacji?
Foto: TVN24BiŚ | Video: TVN24 BiS Foto: Program "Biznes dla ludzi" od poniedziałku do piątku w TVN24 Biznes i Świat | Video: Jak rozliczyć PIT w separacji?

W jaki sposób rozliczyć PIT, gdy jesteśmy w separacji lub bierzemy rozwód? Na to pytanie odpowiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

Konrad Turzyński, doradca podatkowy z kancelarii KNDP uważa, że to, czy małżonkowie stracili możliwość wspólnego rozliczania PIT-ów zależy, czy formalnie są w separacji, czy też np. po prostu ze sobą nie mieszkają, a na papierze pozostają zgodną parą.

Rozliczenie

- Tylko małżonkowie w separacji faktycznej mogą się dalej wspólnie rozliczać z urzędem skarbowym. Pomimo, że nie np. nie mieszkają razem i nie prowadzą jednego domu. Natomiast jeśli małżonkowie zdecydowali się na separację prawną, to ustaje między nimi wspólność ustawowa, która jest jednym z warunków do wspólnego rozliczenia. Jeśli w 2014 roku ktoś wszedł w separację prawną, to za ten rok nie może się już rozliczyć z małżonkiem - tłumaczy Konrad Turzyński.

Cały rok

Ekspert przypomina, że orzeczenie sądowe w sprawie separacji jest wydawane z konkretną datą. - Jest prawomocne z datą, gdy zostało wydane. Zatem jeśli było wydane np. 30 grudnia 2014, to z tą datą ustaje małżeństwo. To, że termin uprawomocnienia mija dalej nie ma znaczenia - wyjaśnia doradca podatkowy.

- Nie ma znaczenia, że orzeczenie jest z 30 grudnia, bo małżonkowie tracą możliwość wspólnego rozliczenia się przed urzędem skarbowym. Wystarczy, że formalnie jeden dzień nie byli małżeństwem lub byli w separacji - dodaje.

Program "Biznes dla ludzi" od poniedziałku do piątku w TVN24 Biznes i Świat.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane