• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Dwa miesiące na znalezienie pracy. "Rotacja nieco wyhamowała"

"Nasi pracobiorcy są optymistyczni" Odtwórz: "Nasi pracobiorcy są optymistyczni"
"Nasi pracobiorcy są optymistyczni" "Źródło: tvn24"

Przeciętnie dwa miesiące trwa szukanie nowej pracy, a tylko w ostatnim półroczu pracodawcę zmieniło około 20 procent osób - wynika z badania agencji Randstad.

"Rotacja na polskim rynku pracy nieco wyhamowała. Tylko co piąty pracownik zmienił w ciągu ostatniego półrocza miejsce pracy, co piąty zmienił też stanowisko u aktualnego pracodawcy" - napisała agencja w raporcie.

Czas, w jakim pracownicy znajdują nową pracę, w skali kraju wynosi dwa miesiące. W tej kwestii sprawniej radzą sobie ludzie młodzi, którym zajmuje to około 1,8 miesiąca. Według Randstad najszybciej nową pracę można znaleźć na południu kraju.

Rozwój najważniejszy

Z badania wynika, że jako powód zmiany pracy najczęściej wymieniana jest chęć rozwoju. Wskazuje na to aż 63 proc. badanych. Wynagrodzenie znalazło się na drugim miejscu - jako przyczynę wskazało je 53 proc. ankietowanych.

- Biorąc pod uwagę strukturę polskiego bezrobocia oraz koniunkturę gospodarczą, (...) musimy się pogodzić z tym, że liczba bezrobotnych niebawem zacznie rosnąć. I to zapewne jeszcze w tym półroczu. Ruchliwość pracowników będzie niższa, ale tak długo, jak najskuteczniejszą i najszybszą metodą uzyskania większego wynagrodzenia będzie zmiana pracodawcy, tak długo będziemy w europejskiej czołówce krajów o najwyższym wskaźniku rotacji – zauważył Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

Jesteśmy zadowoleni z pracy

Autorzy badania podają, iż prawie trzy czwarte (72 proc.) ankietowanych wyraziło zadowolenie z pracy. Natomiast aż 89 proc. jest przekonanych, że bez problemu znajdzie nowe zatrudnienie w ciągu półrocza od utraty dotychczasowego.

Uczestników badania pytano również o podwyżki u obecnych pracodawców. W 2018 roku otrzymało je 42 proc.

- Widać wyraźnie, że polityka płacowa, obok przyznawania benefitów pracowniczych, jest tym narzędziem, które obecnie jest bardzo intensywnie wykorzystywane do ograniczenia rotacji pracowników. Obecność tematu wynagrodzeń w mediach może powodować w najbliższym czasie wzrost oczekiwań pracowników odnośnie podwyżki płac - podkreśliła Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 3-13 grudnia 2018 r. na próbie 1000 osób w wieku 18-64 lat.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane