• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

"Klient uwierzył i stracił pieniądze". Ostrzeżenie dla inwestorów

Inwestowanie bez ryzyka. Ekspert tłumaczy Odtwórz: Inwestowanie bez ryzyka. Ekspert tłumaczy
Inwestowanie bez ryzyka. Ekspert tłumaczy "Źródło: TVN24 BiS"

Klienci skarżą się na strony internetowe oferujące inwestycje w różne instrumenty finansowe - informuje Rzecznik Finansowy i zapowiada zawiadomienie prokuratury.

W komunikacie napisano, że inwestorzy skarżą się na problemy z odzyskaniem pieniędzy pochopnie wpłaconych na konto takich platform inwestycyjnych. Pojawiają się też sygnały o wprowadzaniu klientów w błąd co do gwarancji zysku z inwestycji.

- Traktuję te sygnały od klientów bardzo poważnie. W najbliższych dniach zawiadomimy prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa oszustwa. Równolegle poinformujemy KNF o wpływających do nas wystąpieniach. Apeluję do klientów o rozwagę przy korzystaniu usług platform inwestycyjnych - powiedział cytowany w komunikacie Mariusz Jerzy Golecki, Rzecznik Finansowy.

Wprowadzanie w błąd

Jako przykład zgłaszanych przez klientów skarg podano m.in. brak możliwości odzyskania wpłaconych pieniędzy.

- Warunkiem niezbędnym do założenia indywidualnego konta na platformie jest zasilenie go kwotą np. w wysokości 500 dolarów. Następnie pracownicy platformy, nawiązując kontakt telefoniczny na numer podany w trakcie rejestracji przez klienta, żądają od inwestorów przesłania skanu dowodu osobistego. Rzekomo ma to służyć wyłącznie potwierdzeniu tożsamości inwestora - opisuje cytowany w komunikacie Krzysztof Witkowski z biura Rzecznika Finansowego.

Klienci, chcąc chronić swoje dane personalne i zabezpieczyć się przed potencjalną kradzieżą tożsamości, odmawiają przesłania skanu dowodu. Wówczas pracownicy platformy twierdzą, że zwrot wpłaconej kwoty może nastąpić wyłącznie po pełnej aktywacji konta, a do niej potrzebne jest przekazanie skanu dowodu osobistego. Platforma nie respektuje składanych przez klientów oświadczeń o odstąpieniu od umowy założenia i prowadzenia konta inwestycyjnego. W związku z tym klienci nie są w stanie odzyskać wpłaconej kwoty.

Pojawiają się też sygnały o wprowadzaniu klientów w błąd co do gwarancji zysku z inwestycji. Tymczasem propozycje dotyczą często skomplikowanych i ryzykownych instrumentów związanych np. z rynkiem forex, kontraktami terminowymi na złoto, surowce itp. czy kryptowalutami.

- W jednej ze spraw klient zainwestował w kontrakt na różnice na kursie ropy, bo jego "asystent" obiecywał mu gwarantowany zysk. Klient uwierzył i stracił pieniądze – mówi Witkowski.

Lepiej skonsultować z prawnikiem

Rzecznik Finansowy ostrzega, że dochodzenie roszczeń od tego typu firm jest bardzo utrudnione i zwraca uwagę, że choć usługi platform inwestycyjnych są dostępne dla polskich klientów, to RF często nie ma podstaw prawnych do podjęcia interwencji przeciwko takim podmiotom. W ocenie ekspertów działalność takich spółek często nie wchodzi w zakres kompetencji Komisji Nadzoru Finansowego.

- W związku z tym w razie utraty zainwestowanych pieniędzy organy państwa nie będą w stanie udzielić inwestorowi odpowiedniej pomocy prawnej i spowodować odzyskania kwoty wpłaconej na platformę - przestrzega Witkowski.

- Nie inwestujmy w produkty, których zasad działania nie rozumiemy. Pamiętajmy, żeby przeczytać umowę, na podstawie której będzie opierać się współpraca z podmiotem. Sprawdźmy dokładnie, gdzie ten podmiot jest zarejestrowany i w jakim zakresie można będzie liczyć na wsparcie w razie sporu ze strony krajowych czy zagranicznych instytucji chroniących interesy konsumentów. W razie niezrozumienia jakichkolwiek zapisów umowy, należy skonsultować ich treść z prawnikiem - dodaje.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane