• rozwiń
  • WIG20 2320.15 +0.32%
  • WIG30 2664.59 +0.35%
  • WIG 59961.09 +0.34%
  • sWIG80 11977.81 +0.25%
  • mWIG40 4186.26 +0.49%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:34

Dostosuj

Przegląd prasy. Nowa instytucja na ratunek prokuratorom. "Są zdani na łaskę prywatnych firm"

Za niskie odszkodowanie po wypadku? Idź do sądu Odtwórz: Za niskie odszkodowanie po wypadku? Idź do sądu
Za niskie odszkodowanie po wypadku? Idź do sądu "Źródło: TVN Turbo"

Przestępcy gospodarczy od lat zdają się być sprytniejsi niż organy państwa. Prokuratura postuluje, by to zmienić, powołując Instytut Ekspertyz Ekonomicznych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Od wszczęcia postępowania przez prokuraturę do wydania wyroku w sprawach znacznych nadużyć finansowych mija przeciętnie około pięciu lat. Wąskim gardłem jest oczekiwanie na opinie biegłych. Prokuratorzy na profesjonalne analizy ekonomiczne muszą często czekać nawet dwa lata - czytamy w środowym wydaniu gazety.

"DGP" powołuje się na dane Najwyższej Izby Kontroli, z których wynika, że blisko 90 proc. sędziów i 75 proc. śledczych uważa, że to właśnie z tego powodu postępowania karne się przeciągają.

Nowa instytucja

"Wyspecjalizowana instytucja, która na zlecenie prokuratury i sądów opracowywałaby opinie, pozwoliłaby na skrócenie oczekiwania. A tym samym przyczyniłaby się do przyspieszenia postępowań" - powiedziała "DGP" Ewa Bialik z Prokuratury Krajowej.

Dodaje, że prokuratura chciałaby powołania państwowego Instytutu Ekspertyz Ekonomicznych.

Gazeta przytacza także wypowiedź wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła.

- Przestępczość gospodarcza jest skomplikowana i trudno, zarówno na etapie postępowania przygotowawczego, jak i sądowego, obejść się bez biegłych z zakresu rachunkowości czy bankowości. Niedobrze, gdy prokuratura i sąd są zdane na łaskę lub niełaskę prywatnych podmiotów - powiedział wiceminister.

Jego zdaniem "potrzebna jest także możliwość wskazywania przez państwo spraw priorytetowych, co po powołaniu instytutu byłoby wreszcie możliwe".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane