• rozwiń

Innowacyjność wśród kampanijnych obietnic. Eksperci oceniają

Wyborcze obietnice dotyczące innowacyjności pod lupą ekspertów. "Kierunkowo brzmią one dobrze" Odtwórz: Wyborcze obietnice dotyczące innowacyjności pod lupą ekspertów. "Kierunkowo brzmią one dobrze"
Foto: TVN24BiŚ | Video: TVN24 BiS Foto: Gośćmi TVN24 Biznes i Świat byli Anna Hejka oraz Jan Gmurczyk | Video: Wyborcze obietnice dotyczące innowacyjności pod lupą ekspertów. "Kierunkowo brzmią one dobrze"

Innowacyjność to kolejne pole zainteresowań kandydatów na prezydenta. Zarówno Bronisław Komorowski, jak i Andrzej Duda zgłaszają tutaj konkretne pomysły. Czy idą w dobrym kierunku? W TVN24 Biznes i Świat propozycje kandydatów wzięli pod lupę eksperci.

Bronisław Komorowski zwraca się ku innowacyjności i chce wsparcia dla firm, które wydają pieniądze na nowe technologie. Zgodnie z propozycją mają one nie płacić podatku CIT. Program wspierania innowacyjności do 2020 roku kosztowałby 15 mld zł. Andrzej Duda proponuje tymczasem niższe podatki dla mikroprzedsiębiorstw.

"Dobry krok"

Anna Hejka "bardzo dobrze" oceniła propozycję Bronisława Komorowskiego. - Prezydent przez ostatni rok zapraszał do siebie osoby związane z tym sektorem. To była legislacja, nad którą pracowała cała Kancelaria Prezydenta i wydaje mi się, że będzie z ogromną korzyścią dla Polski żeby ten program został jak najszybciej wdrożony - oceniła.

- To jest zdecydowanie dobry krok. Mówimy tutaj o propozycjach, które są zapisane w prezydenckim projekcie ustawy na rzecz wspierania innowacyjności. Obecnie projekt jest w Sejmie - wtórował Gmurczyk.

Jak dodał, ustawa "tworzy bodźce rynkowe do innowacyjności" i "zachęca przedsiębiorstwa do tego żeby inwestowały więcej w badania i rozwój".

"Nie tylko dla młodych"

Hejka podkreśliła jednak, że  wyjaśniła też, że "dopóki nowy pomysł nie wejdzie na rynek, nie ma innowacji".

Propozycja prezydenta Komorowskiego zakłada również wprowadzenie ulgi dla firm na programy badawczo-rozwojowe (B+R). - Jest to na pewno jeden z elementów, który może te innowacyjność wspierać - ocenił Gmurczyk.

Hejka dodała z kolei, że "to jest ekosystem składający się z bardzo wielu czynników, które wzajemnie na siebie wpływają, ale duże znaczenie mają tu też tzw. czynniki miękkie - kapitał społeczny, umiejętność współpracy".

Ponadto, jak powiedziała, "wszystko co będziemy mogli zrobić żeby ten ekosystem wzmocnić i obniżyć ryzyko będzie dobre dla Polski".

Gmurczyk ocenił z kolei, że w tym przypadku kandydata PiS Andrzeja Dudy mówimy o pomyśle, tymczasem w Sejmie trwają pracę nad konkretną ustawą prezydencką. - Kierunkowo brzmią one dobrze, bardzo podobnie do tego co już jest w prezydenckim projekcie ustawy - powiedział ekspert z Instytutu Obywatelskiego.

Kto przykładem?

Zdaniem ekspertów Polska powinna się choć w części wzorować na krajach, które wiele osiągnęły w kwestii innowacyjność. - Powinniśmy wzorować się na Izraelu, który osiągnął nieprawdopodobny sukces. Kraj ten wyprowadza na giełdy amerykańskie najwięcej spółek, zaraz po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie - powiedziała Anna Hejka.

Jak dodała, "można to zrobić, tylko trzeba to zrobić mądrze i kierować się zasadą >>to co nie jest zabronione, jest dozwolone <<". - W Polsce myślimy odwrotnie i to bardzo ogranicza możliwości rozwojowe i innowacji - stwierdziłakrytycznie.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane