• rozwiń

Ceny rosną najszybciej od siedmiu lat. "To nie koniec wzrostów"

Ceny mocno w górę Odtwórz: Ceny mocno w górę
Ceny mocno w górę "Źródło: tvn24bis"

Szacunki potwierdzone - ceny w grudniu 2019 roku wzrosły o 3,4 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,8 procent - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

To najwyższy poziom inflacji od października 2012 roku. Z danych GUS wynika również, że inflacja średnioroczna w całym 2019 roku wyniosła 2,3 proc.

Tak wysoki wzrost cen zaskoczył ekspertów. Ekonomiści spodziewali się, że ceny towarów i usług w grudniu ubiegłego roku będą wyższe o 2,9 procent rok do roku oraz o 0,3 procent miesiąc do miesiąca.

Ze szczegółowych danych wynika, że ceny żywności i napojów alkoholowych podskoczyły o 6,9 proc. w ujęciu rocznym (1,2 proc. w porównaniu z miesiącem wcześniej), ubezpieczenia wzrosły o 7,8 proc. rdr (także 7,8 proc. mdm), a usługi transportowe 7,5 proc. rdr (29,4 proc. mdm)."Zaskakujący wzrost inflacji w grudniu (do 3,4 proc.) był spowodowany głównie przez wzrost cen usług rynkowych: transportowych (bilety lotnicze), ubezpieczeń oraz telekom. Też odzieży" - napisali ekonomiści ING.

Ich zdaniem odpowiedzialna za taki stan rzeczy jest "presja popytowa, a nie ceny regulowane (śmieci)". Przy okazji eksperci zaznaczyli, że nie zmieniają prognoz - ich zdaniem w pierwszym kwartale 2020 roku inflacja wyniesie przynajmniej 4 proc."Po pierwsze, ceny odzieży i obuwia spadały w grudniu wyraźnie wolniej niż zakładaliśmy i skala aktualnie mierzonej deflacji w tej kategorii (-1,2 proc. rdr) (...). Podrożały usługi transportowe (aż o 30 proc. mdm!), co sugeruje w pierwszej kolejności rekordowy sezonowy wzrost cen biletów lotniczych" - stwierdzili w komentarzu ekonomiści mBanku.

Dodali też, że "brakującym elementem układanki są za to ceny ubezpieczeń, prawdopodobnie transportowych, które wzrosły w grudniu aż o 7,8 proc. mdm. Jest to odczyt nietypowy i niezgodny z wzorcem sezonowym, ale kategoria ta ma tendencję do tego rodzaju wystrzałów".

"To nie koniec wzrostów inflacji. Podwyżki cen energii elektrycznej (rozłożone na styczeń i luty), wywozu śmieci, akcyzy na alkohol i tytoń oraz efekty bazowe z poprzedniego roku podniosą inflację do ponad 4,5 proc. rdr w I kwartale (2020 roku - red.)" - przewidują ekonomiści mBanku.


Na fakt, że duży skok inflacji w grudniu to głównie efekt wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych, wskazała także Monika Kurtek z Banku Pocztowego. Oceniła, że styczeń, m.in. za sprawą podwyżek cen regulowanych, przyniesie dalsze przyspieszenie inflacji.

"Swoje piętno nadal odciskać może wykryty w końcu 2019 r. wirus ASF w Polsce (jego wpływ widać w cenach wieprzowiny i wędlin w grudniu) oraz wirus ptasiej grypy" - stwierdziła.

Dodała, że w grudniu "zrealizowało się" już część podwyżek cen związanych z nowym rokiem (np. usług transportowych czy ubezpieczeń). "W wielu kategoriach wzrosty dopiero ujawnią się (...) w danych styczniowych. Wskaźnik CPI może znaleźć się w okolicach 4,0 proc. rdr." - podkreśliła.

W jej ocenie inflacja w 2020 r. będzie wyższa "niż wskazywały na to jeszcze niedawne prognozy i solidnie przekroczy średniorocznie 3 procent".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Robertctb1
Nie trzeba być ekonomistą banku aby wiedzieć że skoro rośnie płaca minimalna, to musi wzrosnąć cena usług, usługi wykonują ludzie, ale co ja wiem, ja tylko prosty przedsiębiorca jestem.
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Ar4odl
tow. Gierek - rozdajmy kasę wszystkim
inflacja - sky is the limit
PiS - rozdajmy kasę wszystkim
inflacja - sky is the limit
PiS :-O
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
konik polski
 • 5
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Merxe
PiS zrobił całkiem dobrą zagrywkę: "Dajmy im "500+". Za dwa lata i tak będzie warte dwa razy mniej.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane