• rozwiń

Ceny w sklepach mocno w górę. Jest drożej niż miesiąc temu

Średnie wynagrodzenia i ceny kawalerek Odtwórz: Średnie wynagrodzenia i ceny kawalerek
Średnie wynagrodzenia i ceny kawalerek "Źródło: tvn24bis.pl"

Zgodnie z szybkim szacunkiem Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja we wrześniu wyniosła 2,2 procent rok do roku. To wzrost o 0,4 punktu procentowego w stosunku do danych z sierpnia. Jednocześnie ceny wzrosły o 0,4 procent w stosunku do poprzedniego miesiąca.

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według eksperymentalnego szybkiego szacunku we wrześniu 2017 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,4 proc. (wskaźnik cen 100,4), a w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,2 proc. (wskaźnik cen 102,2)." - napisano w komunikacie.

Jak zawsze w przypadku wydawania szybkiego szacunku, GUS zastrzegł, że dane mają charakter wstępny i ostatecznie mogą ulec zmianie.

Jak było?

W sierpniu inflacja wyniosła 1,8 procent rok do roku, a w porównaniu z lipcem tego roku mieliśmy do czynienia z kolejnym miesiącem deflacji - ceny spadły o 0,1 procent. Zgodnie z poprzednimi danymi GUS inflacja w lipcu wyniosła 1,7 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym ceny spadły wówczas o 0,2 proc. Natomiast w czerwcu inflacja wyniosła 1,5 proc. licząc w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,2 proc.

Określony przez Radę Polityki Pieniężnej tzw. cel inflacyjny to 2,5 proc. z dopuszczalnymi odchyleniami w wysokości +/- 1 pkt. proc.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane