• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Gospodarka lekko zwolniła. Nowe dane urzędu statystycznego

Ekspert o podwyżkach cen gazu Odtwórz: Ekspert o podwyżkach cen gazu
Ekspert o podwyżkach cen gazu "Źródło: TVN24 BiS"

Produkt Krajowy Brutto w drugim kwartale 2018 roku wzrósł o 5,1 procenta rok do roku wobec wzrostu o 5,2 procenta w pierwszym kwartale - podał we wtorek w tak zwanym szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny. Z kolei inflacja, czyli wzrost cen, sięgnęła w lipcu 2 procent.

Jak wynika z komunikatu GUS, Produkt Krajowy Brutto (PKB) w II kwartale 2018 roku był realnie (po uwzględnieniu zmiany cen) wyższy o 5,1 proc. rok do roku, wobec wzrostu o 4,0 proc. w analogicznym okresie 2017 roku.

"Dane mają charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji" - zastrzegł jednak urząd statystyczny."Oceniamy, że głównym źródłem wzrostu gospodarczego pozostały konsumpcja prywatna (nasze zakupy - red.) oraz ożywienie w inwestycjach publicznych, głównie związanych z budownictwem" - napisali w komentarzu do danych GUS analitycy Raiffeisen Polbank.

W nadchodzących kwartałach dynamika PKB będzie dalej spowalniać – ocenił ekonomista ING Banku Śląskiego Jakub Rybacki.

Jak zauważył, dynamika PKB w drugim kwartale tego roku spowolniła nieznacznie. - Zmiana związana była głównie z efektami kalendarzowymi. Po usunięciu czynników sezonowych GUS raportuje stabilny wzrost na poziomie 5 proc. rdr. Pełną strukturę poznamy pod koniec miesiąca, ale miesięczne dane sugerują, że głównym motorem wzrostu pozostał popyt wewnętrzny - uważa ekonomista.

- W nadchodzących kwartałach dynamika PKB będzie w naszej opinii dalej spowalniać.  W drugiej połowie roku spodziewamy się wzrostu rzędu 4,4 proc. rdr. Spadek będzie związany z niższym wkładem konsumpcji prywatnej oraz słabszym tempem wzrostu inwestycji z uwagi na efekty bazowe - podkreślił ekonomista.

Według niego głównym czynnikiem ryzyka pozostaje popyt zewnętrzny oraz ewentualne skutki spowolnienia w strefie euro.

Inflacja

We wtorek Główny Urząd Statystyczny podał także informacje o inflacji w lipcu. "Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2018 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,2 proc. (w tym towarów – o 0,4 proc., przy wzroście cen usług – o 0,5 proc.)" - głosi wtorkowy komunikat GUS.

"W porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2,0 proc. (w tym towarów – o 2,1 proc. i usług – o 1,4 proc.)" - dodał GUS.

Urząd Statystyczny podał, że w lipcu  w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na zmiany cen miały niższe ceny odzieży i obuwia (o 3,5 proc.) oraz żywności (o 0,8 proc.), które obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,18 punkta procentowego i 0,17 punkta procentowego.

Wzrosły natomiast ceny transportu (o 10,1 proc.), żywności (o 2,2 proc.) i mieszkania (o 1,9 proc.).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane