• rozwiń
  • WIG20 2185.05 -0.30%
  • WIG30 2482.85 -0.35%
  • WIG 57854.88 -0.34%
  • sWIG80 11611.61 -0.08%
  • mWIG40 3791.35 -0.85%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:39

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Większa wolność i mniejsza korupcja. Awans Polski

Większa wolność i mniejsza korupcja. Awans Polski
Foto: Shutterstock Foto: W stosunku do ubiegłorocznego rankingu Polska awansowała o osiem miejsc

Polska awansowała w tegorocznym rankingu Indeksu Wolności Gospodarczej zajmując 42. miejsce na świecie, a 19. w Europie. Według raportu, zaprezentowanego we wtorek w Pałacu Prezydenckim, Polska zmniejszyła poziom korupcji, a jej podatki są zachęcające dla inwestorów zagranicznych.

W stosunku do ubiegłorocznego rankingu Polska awansowała o osiem miejsc. Dwa lata temu zajmowaliśmy 57. lokatę. Według Indeksu najbardziej przyjaznymi dla gospodarki i biznesu państwami są kolejno: Hongkong, Singapur, Nowa Zelandia, Australia i Szwajcaria.

Poza pierwszą dziesiątką są m.in. Stany Zjednoczone (12), Niemcy (16), czy Luksemburg (21). Polskę wyprzedza też Kolumbia (28), Łotwa (37) czy Belgia (40). Na ostatnich miejscach zostały sklasyfikowane: Zimbabwe (175), Wenezuela (176), Kuba (177) i Korea Północna (178).

Jest lepiej

Minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że wysoka pozycja Polski w indeksie wynika m.in. z aktywnej działalności naszego państw na rzecz deregulacji, czy upraszczania przepisów prawa. - Chodzi też o aktywność instytucji, które działają w sferze obrotu gospodarczego i samych przedsiębiorców, którzy przez swój wpływ i nacisk budują to zrozumienie dla wolności gospodarczej w instytucjach publicznych - dodał.

W raporcie wskazano, że Polska poprawiła się w kwestiach dot. zwalczania korupcji, fiskalizmu, wydatków publicznych oraz polityki monetarnej.Podczas debaty towarzyszącej publikacji raportu wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik podkreślała, że w Polsce mamy np. bardzo mocny system monitoringu wydatkowania środków unijnych, który jednocześnie przeciwdziała mechanizmom korupcyjnym, ale też pozwala elastycznie po nie sięgać.

Uproszczone procedury

Wiceminister dodała, że w Polsce mamy też interesujący dla inwestorów zagranicznych system podatkowy. Wskazała na 19 proc. podatek CIT. Wyliczała, że państwo polskie upraszcza też procedury kontaktowe z administracją publiczną. Przyznała, że jednym z największych wyzwań będzie zmiana ustawy o zamówieniach publicznych.

Na to wskazał też prezes Warsaw Enterprise Institute (WEI) Robert Gwiazdowski, który ocenił, że obecne prawo zamówień publicznych jest nieprzejrzyste i sprzyja korupcji. - Jeżeli poprawimy funkcjonowanie zamówień publicznych, poprawimy naszą pozycję - zaznaczył.

Gwiazdowski oceniając pozycję Polski w indeksie podkreślił jednak, że zajęliśmy dopiero 42. miejsce na świecie i dopiero 19. w Europie. Jako przykład wskazał Estonię, która w rankingu jest na 8. miejscu. - Startowała ona z tego samego miejsca co my. My też tak możemy, mamy lepsze potencjał, mamy lepsze położenie gospodarcze, ciekawsze miejsca do prowadzenia biznesu i przede wszystkim mamy jeszcze ludzi - podkreślił.

Państwo mało przyjazne

Prezes WEI wskazał, że problemem w Polsce nadal jest mała przyjazność państwa dla podmiotów gospodarczych oraz biurokratyczne bariery dla rozwoju biznesu. Ocenił, że likwidacja barier pozwoli stymulować rynek pracy, a co za tym idzie i samą gospodarkę.

Podczas debaty prezes Solarisa Solange Olszewska podkreśliła, że w Polsce powinniśmy się nauczyć doceniać i szanować "znakomite własne firmy", a nie tylko wzorować się na tych zagranicznych, które niekoniecznie dysponują najnowszymi technologiami czy sposobami zarządzania.

Dodała, że polityka gospodarcza państwa powinna mieć wizję, a nie być krótkowzroczna. Zaapelowała także, aby samozatrudnienia nie traktować jako "śmieciowej" umowy o pracę. Olszewska zwracała uwagę, że taki sposób zatrudnienia pozwala np. nie uciekać przedsiębiorcom do szarej strefy.

Istotna wartość

Minister Dziekoński podkreślił, że wolność gospodarcza jest "istotną wartością budowy trwałej niepodległości". - Kiedy w zeszłym roku świętowaliśmy 25 lat wolności prezydent Bronisław Komorowski bardzo często mówił, że nie ma wolności bez przedsiębiorczości. Wolność służy budowie działania, możliwości aktywnej kreacji. Możemy dzisiaj powiedzieć, że trudno być przedsiębiorczym bez wolności - dodał.

Według ministra ważnym składnikiem budowania "poczucia wolności i konkurencyjnej gospodarki opartej na przedsiębiorczości jest budowa kultury dialogu, rozmowy i współpracy (...) opartej na przyjaznym podejściu do partnera, a nie opartej na nadmiernej nieufności i zasłanianiu się przepisami prawa".

Indeks Wolności Gospodarczej jest przygotowywany przez The Heritage Foundation i Wall Street Journal od 20 lat. W rankingu analizowane i punktowane są rządy prawa (prawa własności, poziom korupcji), wielkość sektora publicznego (fiskalizm, wydatki publiczne), efektywność regulacyjna (warunki dla biznesu, polityka monetarna, rynek pracy) oraz otwartość rynku (handel, inwestycje, finanse).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Tomaj35
Korupcja i kolesiostwo jest w prawie każdym Polskim urzędzie gdzie ręką rękę - myje to taki drugi świat gdzie znaczy nazwisko i znajomości i nie ważne czy ktoś jest z PO czy PIS.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Janko Emigrant
Kaczyński pewnie znowu się wychyli ze zdaniem: Bo to wszystko wina Tuska.
PIS dwoi się i troi aby Polska miała opinię "złodziei i aferowiczów.
Skarży się w Strasburgu, że sądy i prezydent to fałszerze a tu masz, Polska coraz wyżej oceniana.
To na 100% wina Tuska.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
miki_kowalski
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane