• rozwiń

Temat: Gospodarka

Zarobki Polaków. Żonaci zarabiają więcej

Te kierunki studiów dają najlepsze zarobki Odtwórz: Te kierunki studiów dają najlepsze zarobki
Te kierunki studiów dają najlepsze zarobki "Źródło: TVN24 BiS"

Informacja i komunikacja, działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz wytwarzanie energii - w tych branżach pracownicy zarabiają najwięcej. Tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Z kolei najniższe zarobki odnotowano między innymi w firmach sprzątających i ochroniarskich.

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane za pierwszy kwartał tego roku dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej. Według jego raportu na najwyższe zarobki mogą liczyć pracownicy z sektora informacji i komunikacji, gdzie przeciętne zarobki przekraczają 8,5 tysiąca złotych brutto miesięcznie.

Sektor informacji i komunikacji jest pojmowany szeroko i oznacza m.in. firmy zajmujące się działalnością wydawniczą, związane z produkcją filmów i nagrań dźwiękowych, firmy informatyczne, telekomunikacyjne czy media.

Finanse i ubezpieczenia

Na drugim miejscu pod względem zarobków znalazł się sektor działalności finansowej i ubezpieczeniowej. Osoby pracujące w tej branży mogą liczyć na średnio 8190 złotych brutto miesięcznie.

Podium zamyka zaś sektor wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną i gaz. Zarobki w nim to przeciętnie 7,7 tys. złotych brutto miesięcznie.

Najniższe przeciętne wynagrodzenia według GUS są w sektorze administrowania i działalności wspierającej (np. sprzątanie i ochrona) i wynoszą 3418 złotych miesięcznie brutto. Na drugim miejscu od końca pod względem zarobków jest branża związania z zakwaterowaniem i gastronomią (3507 zł brutto miesięcznie), a trzecim - transportowa oraz magazynowa (4167 zł brutto miesięcznie).

Ile zarabiają Polacy?

Według GUS przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw (tzw. "średnia krajowa") w roku 2017 wynosiło 4513 zł brutto, czyli około 3,3 tys. "na rękę". 

Nieco inną, ale bliższą prawdy rzeczywistość pokazuje badanie "Bilans Kapitału Ludzkiego" przygotowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Według niego Polacy "do ręki" dostawali w ubiegłym roku 2758 złotych miesięcznie, czyli o ponad 400 złotych mniej niż według GUS.

Skąd różnica? Dane BKL są po prostu szersze. Uwzględniają dochody z pracy deklarowane przez osoby samozatrudnione oraz pracujące w firmach zatrudniających poniżej 10 osób.

 

Wolny zarabia mniej

Z badania "Bilans Kapitału Ludzkiego" wynika również, że stan cywilny ma wpływ, szczególnie wśród mężczyzn, na wysokość zarobków. Wynagrodzenia żonatych mężczyzn są przeciętnie o 40 procent wyższe niż pensje zamężnych kobiet. W każdej analizowanej grupie wiekowej żonaci mężczyźni zarabiali też więcej niż single. 

Jeśli zaś porównamy zarobki kobiet i mężczyzn stanu wolnego (osób, które nigdy nie były w związku małżeńskim), to w przedziale wiekowym do 35. roku życia zarobki kobiet są o 24 proc. niższe od wynagrodzeń mężczyzn. Z kolei w przedziale wiekowym powyżej 35. roku życia są one wyższe o 12 procent.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane