• rozwiń

Budżet po lutym pod kreską

Ile będzie wynosił tegoroczny deficyt budżetowy? Michał Dworczyk odpowiada Odtwórz: Ile będzie wynosił tegoroczny deficyt budżetowy? Michał Dworczyk odpowiada
Ile będzie wynosił tegoroczny deficyt budżetowy? Michał Dworczyk odpowiada "Źródło: tvn24"

Deficyt budżetu po lutym tego roku wyniósł 800 milionów złotych, czyli 2,8 procent założonego na 2019 rok planu - podał resort finansów. Dochody wyniosły 64,8 miliarda złotych - 16,7 procent planu, a wydatki 65,6 miliarda złotych - 15,8 procent.

W opublikowanym w środę komunikacie dotyczącym szacunkowego wykonania budżetu podano, że w okresie styczeń - luty 2019 r. dochody budżetu państwa były wyższe o 2,8 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego, a dochody podatkowe - wyższe w stosunku do okresu styczeń – luty 2018 r. o ok. 3,2 proc., tj. ok. 1,9 mld zł.

Wzrost wydatków o 8 mld zł

Według resortu finansów, w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego:

- dochody z podatku VAT były wyższe o 2,4 proc. rdr (o ok. 0,7 mld zł),

- dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były niższe o 4,8 proc. rdr (o ok. 0,5 mld zł),

- dochody z podatku PIT były wyższe o 12,8 proc. rdr (o ok. 1,2 mld zł),

- dochody z podatku CIT były wyższe o 7,9 proc. rdr (o ok. 0,4 mld zł),

- dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych (tzw. podatek bankowy) były wyższe o 4,9 proc. rdr.

Jak dodało MF, przez piertwsze dwa miesiące 2019 r. wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło ok. 4,4 mld zł i było wyższe o ok. 0,9 mld zł (tj. 25,9 proc.) w stosunku do analogicznego okresu 2018 r.

Z kolei wykonanie wydatków budżetu państwa w okresie styczeń - luty 2019 r. wyniosło 65,6 mld zł - 15,8 proc. planu. W stosunku do roku 2018 wydatki były wyższe o 8 mld zł - wzrost o 13,9 proc. Największą różnicę zaobserwowano w zakresie rozliczenia z budżetem ogólnym UE (więcej o 3,4 mld zł), w ramach dotacji przekazanej dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (więcej o 1,9 mld zł) oraz z tytułu subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego (więcej o 1,1 mld zł).

Przypomnijmy, że w poprzednim roku prawie w każdym z pierwszych jedenastu miesięcy (oprócz lipca) obserwowano nadwyżkę budżetową. W grudniu jednak deficyt okazał się tak duży, że z ponad 11 mld zł nadwyżki na koniec listopada, zrobiło się 10,4 mld zł deficytu na koniec roku. W związku z tym eksperci podkreślają, że na saldo wydatków i dochodów budżetu państwa należy patrzeć w ujęciu rocznym albo na dane z ostatnich dwunastu miesięcy.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane