• rozwiń

Ile wkrótce zapłacimy za masło? Ceny uderzają Polaków po kieszeni

Eurostat: średnie ceny w Europie, Polska tańsza niż Niemcy Odtwórz: Eurostat: średnie ceny w Europie, Polska tańsza niż Niemcy
Eurostat: średnie ceny w Europie, Polska tańsza niż Niemcy "Źródło: TVN24 BiS"

Ceny masła na giełdach mogą ustabilizować się jesienią - ocenia dyrektor Polskiej Izby Mleka Agnieszka Maliszewska. Z kolei pesymistyczne przewidywania mówią o tym, że masło, kosztujące obecnie w polskich sklepach ok. 7 zł za kostkę, podrożeje nawet do 9-10 zł.

Maliszewska zaznaczyła, że z powodu dużego popytu na światowym rynku masło drożeje od marca. W Polsce w ciągu roku jego cena skoczyła o ponad 70 procent. Wkrótce trend może się jednak odwrócić.

- Na światowych giełdach widać już lekki spadek cen o około 1,5 procenta - poinformowała dyrektor Polskiej Izby Mleka.

Zdaniem Maliszewskiej, ceny zaczną spadać nie wcześniej niż w październiku. Jak dodaje, popyt na masło wzrósł m.in. przez Chiny, ale ostatnio ograniczają one zamówienia z UE, by prawdopodobnie zwiększyć zakupy z Nowej Zelandii, skąd mogą importować bliżej i taniej.

Wpływ Nowej Zelandii

W Nowej Zelandii, która jest potężnym producentem nabiału, odnotowano w ubiegłym roku anomalie pogodowe i w efekcie produkcja spadła. W tym roku podaż produktów mleczarskich wraca do normy. Od września - października ceny masła - według prognoz - powinny powoli spadać, bo wtedy właśnie ruszy duża produkcja nowozelandzkich mleczarni.

Impuls do zatrzymania galopujących cen na rynku unijnym dają też krajowi producenci, którzy przestawiają produkcję mleczarską właśnie na masło.

Prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Waldemar Broś uważa, że "cały świat przekonuje się coraz bardziej do masła, które jest naturalnym produktem, a za dobry produkt trzeba płacić wyższe ceny".

Polska produkuje ok. 200 tys. ton masła rocznie, a pierwszym półroczu produkcja zmniejszyła się o 2 proc. Zdaniem Brosia, to efekt sprzedaży za granicę większej ilości śmietany, która jest surowcem do produkcji masła. Jednocześnie Broś ocenia, że masło nie powinno już drożeć. Na giełdzie nowozelandzkiej w kontraktach na marzec przyszłego roku widać spadek cen nawet o 5 proc. - wskazuje prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.

Ile za kostkę masła?

Ceny w Polsce są nadal relatywnie niższe niż na unijnym rynku, a tona masła kosztuje u nas ok. 5 tys. zł mniej niż w Niemczech czy Holandii. Istnieje więc ryzyko dorównania krajowych cen do poziomu unijnego, a to mocno odczuliby konsumenci.

Koszty producentów stanowią ok. 65 proc. finalnej ceny masła w sklepie. Jak oblicza Marcin Lipka, analityk portalu Cinkciarz.pl, jeżeli na początku sierpnia masło u producenta kosztowało 23,20 zł za kilogram, to w detalu nie powinno przekraczać ok. 38 zł za kilogram, czyli mniej więcej 7,60 zł za 200-gramową kostkę.

Jeżeli zaś ceny hurtowe w Polsce osiągną wartości zza naszej zachodniej granicy, to średnia cena detaliczna 200-gramowej kostki prawdopodobnie wzrośnie do ok. 9,2 zł, a może nawet osiągnie 10 zł - prognozuje analityk.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (19)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
fruwaj
tak się kończy polityka UE karząca za nadprodukcję mleka...
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Scrutinizer
Halo! Tu mówi ziemia, proszę lądować!
Od 01.04.2015 nie ma już kwot mlecznych!
http://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/zniesienie-kwot-mlecznych-co-sie-zmieni,529614.html
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
wojciech_grusznis
to bardzo ciekawe.
chinczycy nie moga za bardzo spozywac produktow mlecznych, 95% z nich nie toleruje laktozy.
Jednak moga spozywac maslo, bogate w witaminy i po prostu smaczne.
mysle, ze jezeli moda tam na dobre zawita ceny masla i serow moga jeszcze bardziej skoczyc.
kultura jedzenia zmienia sie na naszych oczach :)
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane