• rozwiń

Polacy wydali rekordową sumę na alkohol

Ceny papierosów i alkoholu w górę w nowym roku. Prezydent podpisał nowelizację Odtwórz: Ceny papierosów i alkoholu w górę w nowym roku. Prezydent podpisał nowelizację
Ceny papierosów i alkoholu w górę w nowym roku. Prezydent podpisał nowelizację "Źródło: Fakty po południu"

W 2019 roku Polacy wydali na alkohol ponad 36,6 miliarda złotych - wynika z najnowszych danych firmy Nielsen, do których dotarła "Gazeta Wyborcza". To nowy rekord w historii badań.

Jak pisze środowa "GW", w rzeczywistości wydaliśmy jeszcze więcej, bo dane nie uwzględniają sektora gastronomicznego i imprez masowych. W 2018 roku Polacy wydali na alkohol o 2 mld zł mniej niż w 2019 roku.

Kolejne rekordy piwa bezalkoholowego

"Lider wśród alkoholi Polaków, czyli piwo, nie zmienia się od lat. Jednak ubiegły rok nie był dla tego napoju rewelacyjny. Sprzedaż zwiększyła się tylko o ponad 3 proc., do 17,4 mld zł" - czytamy.

Kolejne rekordy bije za to piwo bezalkoholowe. Jak podaje "GW", piwa bezalkoholowe to już prawie 5 proc. całego rynku piwa. Polacy wydali na nie w 2019 r. ponad 820 mln zł - to więcej niż rynek gumy do żucia czy płatków śniadaniowych i niewiele mniej niż cały rynek cukru.

Jeśli chodzi o wódkę, to jej sprzedaż dziś wynosi 12,3 mld zł rocznie. Przy czym Polacy coraz częściej sięgają po wódki droższe - premium - niż te tańsze, z segmentu economy.

Załamała się za to sprzedaż cydru - spadła aż o ponad 15 proc., do zaledwie 59 mln zł. To już drugi rok z tak drastycznymi spadkami.

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że według szacunków Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, nadmierne spożycie alkoholu przez Polaków kosztuje rocznie aż 30,8 miliarda złotych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Majkiel_999
To, że Polacy wydali więcej, niekoniecznie oznacza że rośnie spożycie. Oprócz tego, że ogólnie ceny wzrosły, to także kupujemy droższe trunki, chętniej sięgamy po kraftowe piwa.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane