• rozwiń

Nie wierzą w lepsze emerytury. Większość Polaków popiera niższy wiek emerytalny

Co czwarty emeryt będzie pracował dalej? "Chcemy dać wybór" Odtwórz: Co czwarty emeryt będzie pracował dalej? "Chcemy dać wybór"
Co czwarty emeryt będzie pracował dalej? "Chcemy dać wybór" "Źródło: tvn24"

42 procent kobiet i 39 procent mężczyzn jest zainteresowanych kontynuowaniem pracy zawodowej po osiągnięciu wieku emerytalnego i opóźnieniem przejścia na emeryturę - wynika najnowszego z sondażu CBOS. W sondażu zwrócono uwagę, że ponad połowa Polaków ma świadomość, że w przyszłości świadczenia emerytalne w stosunku do zarobków będą niższe niż obecnie.

Z kolei, według wyników sondażu, gdyby się okazało, że badani mogą liczyć w przyszłości jedynie na świadczenie emerytalne w wysokości 1000 zł, zaś kontynuowanie pracy pozwoliłoby im na podwyższenie emerytury, większość z nich (68 proc.) zdecydowałaby się na dalszą pracę zawodową. W badaniu podkreślono, że zainteresowanie wydłużeniem aktywności zawodowej jest tym mniejsze, im starsi są ankietowani.Decyzję o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn pozytywnie oceniło 78 proc. badanych, w tym 54 proc. – w sposób zdecydowany. 18 proc. ankietowanych nie popiera tej decyzji. 5 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Szybko na emeryturę

W sondażu podkreślono, że obniżenie wieku emerytalnego popierają przede wszystkim osoby słabiej wykształcone i gorzej sytuowane oraz mieszkańcy wsi i małych miast. Ponadto za opowiedzieli się badani uczestniczący przynajmniej raz w tygodniu w praktykach religijnych oraz ankietowani deklarujący prawicowe poglądy polityczne.

"Relatywnie najwięcej przeciwników tego rozwiązania jest wśród osób najlepiej wykształconych i sytuowanych, mieszkańców dużych miast oraz wśród niepraktykujących religijnie i identyfikujących się z lewicą" - podkreślono.

CBOS zauważył, że najwięcej zwolenników obniżenia wieku emerytalnego jest w elektoracie PiS, który niemal w całości popiera takie rozwiązanie. Posunięcie to z aprobatą przyjmuje także wyraźna większość zdeklarowanych wyborców Kukiz’15, PSL i SLD. Z kolei w elektoratach PO i Nowoczesnej zwolennicy obniżenia wieku emerytalnego mają niewielką przewagę nad przeciwnikami tego posunięcia.

Niższe emerytury

W sondażu zwrócono uwagę, że duża część Polaków ma świadomość, że w przyszłości świadczenia emerytalne w stosunku do zarobków będą niższe niż obecnie.

"Proporcjonalnie niższych emerytur w przyszłości spodziewa się ponad połowa badanych (56 proc.), w tym 38 proc. uważa, że przyszłe emerytury będą zdecydowanie niższe niż obecnie. Tylko 11 proc. sądzi, że emerytury w stosunku do zarobków będą w przyszłości wyższe niż obecnie" - zaznaczono.Od 1 października będzie obowiązywał niższy wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Oznacza, że w 2018 roku z rynku pracy może odejść dodatkowo około 330 tys. osób.

"W związku z tym rząd stara się zmienić myślenie Polaków o emeryturze i przypomina, że jest ona prawem, ale nie obowiązkiem obywatela, oraz zachęca do pozostania na rynku pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego – w celu uzyskania wyższego świadczenia emerytalnego w przyszłości" - podkreślono w sondażu.

CBOS przypomniał, że w ZUS powołano doradców emerytalnych oraz udostępniono kalkulator emerytalny, co ma umożliwić przyszłym emerytom wyliczenie wysokości świadczenia i ułatwić podjęcie decyzji o przejściu na emeryturę bądź o kontynuowaniu pracy.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia"  przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5–14 maja 2017 roku na liczącej 1034 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane