• rozwiń
  • WIG20 2208.20 -0.18%
  • WIG30 2497.49 -0.10%
  • WIG 57950.85 -0.06%
  • sWIG80 11425.48 -0.24%
  • mWIG40 3669.52 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:27

Dostosuj

Ubezpieczenie dla "kierowców" hulajnóg. Rośnie zainteresowanie

Elektryczne hulajnogi coraz popularniejsze w europejskich miastach Odtwórz: Elektryczne hulajnogi coraz popularniejsze w europejskich miastach
Elektryczne hulajnogi coraz popularniejsze w europejskich miastach "Źródło: tvn24"

Wypadki, ranni wymagający opieki szpitalnej i rehabilitacji, uszkodzenia mienia – hulajnogi elektryczne zbierają coraz większe żniwo. Dlatego przybywa użytkowników zainteresowanych wykupieniem polisy chroniącej ich przed ewentualnymi kosztami naprawy szkód - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak pisze "DGP", jak na razie część firm ubezpieczeniowych oferuje OC i ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) w pakiecie – najczęściej jako dodatek do ubezpieczenia nieruchomości.

Na taki krok zdecydowały się między innymi już PZU i Axa. "Eksperci pozytywnie oceniają ten trend, zwracając przy tym uwagę, że obecne przepisy nie nakładają na użytkowników hulajnóg obowiązku posiadania ubezpieczenia, co oznacza, że jego wykup jest dobrowolny" - czytamy w gazecie.

Wraz z rosnącą liczbą wypadków rośnie zainteresowanie użytkowników hulajnóg wykupieniem polisy OC i NNW. Już w czerwcu portal tvnwarszawa.pl informował, że ortopedzi na ostrych dyżurach odnotowują gwałtowny wzrost liczby osób po wypadkach na hulajnogach.

Tymczasem - jak wskazuje "DGP" - bez ubezpieczenia koszty szkód trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni. Stąd, przybywa firm, które myślą o stworzeniu oddzielnego produktu dla "kierowców" hulajnóg.

- Obecnie nie można kupić tego ubezpieczenia odrębnie. Jednak patrząc na dynamikę zmian stylu i potrzeb przemieszczania się, głównie w dużych miastach, analizujemy oferowanie tego ubezpieczenia jako produktu samodzielnego - przyznaje w rozmowie z dziennikiem Jacek Rink z Axa.

Dziennik dodaje, że z kolei firmy wynajmujące jednoślady już teraz często wliczają w usługę OC, ale nie NNW. - Jeśli dojdzie do zdarzenia, w wyniku którego osoba trzecia poniesie szkodę, a operator hulajnóg elektrycznych deklaruje, że w usługę jest wliczone ubezpieczenie OC użytkownika – użytkownik ten jest chroniony polisą. Ale i tak poszkodowany ma prawo skierować przeciwko niemu roszczenie do sądu - mówi w rozmowie z gazetą Adam Ilkiewicz z Colonnade Insurance.

Hulajnogi jak rowery

Na początku sierpnia Ministerstwo Infrastruktury skierowało do konsultacji projekt noweli Prawa o ruchu drogowym, która ma uregulować korzystanie z hulajnóg elektrycznych.

Resort zaproponował, by pojazdy, których zgodnie z definicją źródłem napędu będzie napęd elektryczny, mogły się poruszać z maksymalną prędkością 25 kilometrów na godzinę. Zgodnie z projektowaną regulacją kierujący elektryczną hulajnogą będą mogli - tak jak w przypadku roweru - korzystać ze ścieżek rowerowych i innej rowerowej infrastruktury.

Kierujący będzie także zobowiązany posiadać uprawnienia do kierowania takie same jak w przypadku roweru - między innymi karta rowerowa. "Z tego względu, osoby poniżej 10. roku życia (granica wieku dla możliwości uzyskania karty rowerowej) nie mogą korzystać z urządzeń transportu osobistego" - dodano.

Zgodnie z obecnymi przepisami osoba, która ukończyła 18 lat, nie jest obowiązana do posiadania dokumentu stwierdzającego posiadanie uprawnienia do kierowania rowerem.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane