• rozwiń
  • WIG20 2234.50 +0.03%
  • WIG30 2532.70 +0.05%
  • WIG 58800.33 +0.08%
  • sWIG80 11591.78 +0.18%
  • mWIG40 3757.18 +0.28%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:27

Dostosuj

Prezydent powołał nowych członków RPP. "Cieszę się, że jesteście przed czterdziestką"

Prezydent Duda powołał nowych członków RPP Odtwórz: Prezydent Duda powołał nowych członków RPP
Foto: PAP/Rafał Guz | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Nowi członkowie Rady Polityki Pieniężnej Łukasz Hardt (z prawej) i Kamil Zubelewicz | Video: Prezydent Duda powołał nowych członków RPP

Prezydent Andrzej Duda wręczył we wtorek akty powołania oraz przyjął przysięgę od nowo powołanych członków Rady Polityki Pieniężnej Łukasza Hardta i Kamila Zubelewicza.

- To zobowiązanie wobec RP i Prezydenta (…) ciesze się, że jesteście młodzi i jeszcze nie przekroczyliście czterdziestki. To dobrze, bo RPP jest ciałem kolegialnym. To miejsce debaty i dyskusji na temat zadań, które są ważne dla funkcjonowania polskiego państwa. To rola niezwykle odpowiedzialna - powiedział prezydent Andrzej Duda zwracając się do Hardta i Zubelewicza.

- Proszę o to, abyście pracując w RPP, każdego dnia pamiętali o tym, że nadrzędną kwestią jest realizacja interesów Rzeczpospolitej i zapewnienie bezpieczeństwa polityki pieniężnej, a tym samym bezpieczeństwa polskiego państwa i polskich obywateli. I że celem naszym jest budowanie Polski jak najzamożniejszej, ale przede wszystkiej stabilnej i bezpiecznej - dodał.

Nowo powołani członkowie RPP zastąpią Adama Glapińskiego i Andrzeja Kaźmierczaka, których kadencje skończyły się 19 lutego 2016 r. Hardt i Zubelewicz wezmą udział w kolejnym decyzyjnym posiedzeniu RPP.

Postanowienie w sprawie ich powołania prezydent podpisał w środę.

Kim są nowi członkowie Rady?

Łukasz Hardt, dr hab. nauk ekonomicznych i kierownik Katedry Ekonomii Politycznej na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizuje się w ekonomii kosztów transakcyjnych, ekonomii instytucji i regulacji, a także metodologii i filozofii ekonomii.

Za swoje badania otrzymał wyróżnienia, m.in. stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców.

Pracował w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN. Był gościnnym profesorem na Uniwersytecie w Cambridge, odbył również staże badawcze na uniwersytetach w Londynie, Helsinkach i Mediolanie. Wchodzi w skład Komitetu Naukoznawstwa Polskiej Akademii Nauki. W 2015 r. prezydent Andrzej Duda powołał go w skład Narodowej Rady Rozwoju.

Giełda Papierów Wartościowych poinformowała w czwartek, że Hardt złożył rezygnację z funkcji członka rady giełdy w związku z powołaniem go w skład RPP. "Łukasz Hardt, członek rady nadzorczej GPW, (...) złożył rezygnację z pełnienia funkcji członka Rady Giełdy z dniem dzisiejszym, w związku z powołaniem go w skład Rady Polityki Pieniężnej" - podkreśliła GPW komunikacie.

Kamil Zubelewicz, dr nauk ekonomicznych, od 2015 roku prorektor ds. dydaktycznych Collegium Civitas, współpracownik Centrum im. Adama Smitha. W latach 2008-2014 był adiunktem w Instytucie Studiów Politycznych PAN, a w latach 2005-2009 ekspertem Instytutu Jagiellońskiego.

Zubelewicz jest laureatem Stypendium McKinsey & Company oraz Stypendium im. Lesława A. Pagi. Jest autorem ponad 30 artykułów naukowych oraz publicystycznych.

W skład RPP wchodzi prezes NBP, który jest przewodniczącym Rady, oraz dziewięciu członków powoływanych w równej liczbie przez prezydenta, Sejm i Senat. Członek RPP jest powoływany na sześcioletnią kadencję.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
goldman_goldman
jak sa mlodzi i tacy kumaci to moze wytlumacza dok. prawa A.DUDZIE co to jest kurs sprawiedliwy franka szwajcarskiego nie mylic z frankiem underwoodem.......
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
moja_zadrugax8ca
polityczna hućba, ten facet stracił już kompletnie świadomość tego co czyni !
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane