• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Hektar ziemi dla każdego. Senat daje zielone światło

Sejm znowelizował ustawę o obrocie ziemią rolną Odtwórz: Sejm znowelizował ustawę o obrocie ziemią rolną
Sejm znowelizował ustawę o obrocie ziemią rolną "Źródło: tvn24"

Senat bez poprawek przyjął nowelę ustawy ułatwiającej zakup i obrót ziemią. Według nowych przepisów osoba niebędąca rolnikiem będzie mogła kupić działkę rolną o powierzchni do 1 hektara. Do tej pory granicą było 0,3 hektara.

Podczas czwartkowego posiedzenia za nowelizacją ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego głosowało 59 senatorów, 12 było przeciw, a 13 wstrzymało się od głosu.

Ograniczenia w obrocie ziemią zostały wprowadzone przez ustawę z 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Przepisy dotyczą zarówno obrotu ziemią państwową, jak i prywatną.

Większa działka do kupienia

Jak tłumaczył w tym tygodniu podczas posiedzenia senackiej komisji rolnictwa wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski, najważniejszym celem tej ustawy jest doprecyzowanie i zmniejszenie reżimu prawnego wprowadzonego w 2016 r. przepisami ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, tak aby przepisy odpowiadały oczekiwaniom społecznym i jednocześnie zapewniały wykonywanie prowadzonej przez rząd polityki.

W szczególności oznacza to zwiększenie do 1 ha powierzchni nieruchomości rolnej, jaką będą mogły nabyć również osoby niebędące rolnikami. Taką działkę można będzie kupić także na terenie miasta. Dotychczas osoba niebędące rolnikiem mogła nabyć nieruchomość tylko o powierzchni do 0,3 ha.

Ustawa nie wprowadza ograniczeń co do liczby kupowanych działek w mieście, natomiast na terenie wiejskim na cele nierolne będzie można kupić tylko jedną działkę. Gdy powierzchnia nabytej ziemi (działek) przekroczy 1 ha, trzeba będzie prowadzić działalność rolniczą. Takiej nieruchomości nie będzie można zbyć przez 5 lat.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) nadal będzie miał prawo pierwokupu działki zarówno na terenie wsi, jak i miasta.

Rozszerzenie katalogu osób

Według nowych przepisów nabywca większych gruntów rolnych będzie musiał prowadzić gospodarstwo rolne przez 5 lat, a nie, jak dotychczas, przez 10 lat. Zbycie takich gruntów przed upływem 5 lat będzie możliwe za zgodą dyrektora KOWR w drodze decyzji administracyjnej, a nie, jak dotąd, za zgodą sądu.

Nowela rozszerza też katalog osób, na rzecz których może być zbyta nieruchomość - o rodzeństwo rodziców oraz pasierbów. Za zgodą dyrektora KOWR nieruchomości rolne będą mogły nabywać uczelnie na cele dydaktyczne oraz państwowe lub samorządowe osoby prawne na cele publiczne.

Ponadto w znowelizowanej ustawie znalazł się przepis, który pozwala, by Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, za zgodą ministra rolnictwa, ustanowił na państwowej ziemi zabezpieczenia pod zaciągane zobowiązania finansowe. Pieniądze te mają pozwolić m.in. na sfinansowanie działalności narodowego holdingu spożywczego, który ma wkrótce powstać.

Większość przepisów nowelizacji ma wejść w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia.

Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
vacarius
Gdy rząd decyduje co mogę kupić a co nie to jest to komuna!
 • 8
 • 4
 • zgłoś naruszenie
zamknij
faceroll
Nie do końca. Chodzi o ochronę interesów Państwa. Nie można dopuścić do tego aby jakiś bogaty cwaniak wykupił tereny rolne, a potem ograniczał produkcję i zmuszał region do importu towarów z zagranicy.
 • 6
 • 4
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane