• rozwiń
  • WIG20 2166.09 +0.47%
  • WIG30 2452.53 +0.43%
  • WIG 57134.22 +0.41%
  • sWIG80 11478.68 -0.09%
  • mWIG40 3646.57 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:03

Dostosuj

W firmach coraz lepiej. Ale rosną zatory w płatnościach

W firmach coraz lepiej. Ale rosną zatory w płatnościach
Foto: Shutterrstock Foto: Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej jest w czerwcu podobny do zeszłorocznego i nieco słabszy niż w maju

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej jest w czerwcu podobny do zeszłorocznego i nieco słabszy niż w maju - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

"W czerwcu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 6 (plus 8 w maju). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 11 proc. (przed miesiącem odpowiednio 18 proc. i 10 proc). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie - napisano w poniedziałkowym komunikacie GUS.

Podmioty prowadzące działalność budowlaną od stycznia br. formułują coraz mniej pesymistyczne opinie na temat koniunktury (w czerwcu są one zbliżone do sygnalizowanych w maju).

Coraz lepiej

Od grudnia 2014 r. oceny przedsiębiorstw handlu hurtowego są coraz bardziej korzystne. W czerwcu - podobnie jak w handlu detalicznym – optymistyczne, zbliżone do opinii z maja br. Przedsiębiorstwa zajmujące się transportem i gospodarką magazynową od pięciu miesięcy oceniają koniunkturę gospodarczą pozytywnie.

"Oceny formułowane przez przedsiębiorców zajmujących się zakwaterowaniem i gastronomią są czwarty miesiąc z rzędu coraz bardziej optymistyczne, po negatywnych ocenach od września 2014 r." - podał GUS.

"Od początku ub. roku utrzymują się zbliżone, korzystne oceny koniunktury zgłaszane przez dyrektorów jednostek prowadzących działalność w zakresie informacji i komunikacji. Najbardziej pozytywne opinie spośród badanych rodzajów działalności, choć nieco gorsze niż przed rokiem i zbliżone do ocen z maja br., formułują jednostki należące do sekcji finanse i ubezpieczenia" - napisano w komunikacie.

Przedsiębiorcy sygnalizują, że wzrost opóźnień płatności za sprzedane produkty utrzymuje się na zbliżonym poziomie do zgłaszanego w maju. W ciągu ostatnich trzech miesięcy zmniejsza się jednak optymizm ich prognoz dotyczących portfela zamówień, produkcji oraz sytuacji finansowej. Nadal zgłaszają nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Po raz pierwszy od lutego br. przedsiębiorcy przewidują też niewielkie redukcje zatrudnienia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane