• rozwiń

Polacy coraz mniej optymistycznie patrzą w przyszłość. Przez bezrobocie i sytuację ekonomiczną kraju

Polacy coraz mniej optymistycznie patrzą w przyszłość. Przez bezrobocie i sytuację ekonomiczną kraju

W lipcu 2015 r. bieżące nastroje konsumenckie pozostały na poziomie podobnym do odnotowanego w poprzednim miesiącu, natomiast pogorszyły się nastroje dotyczące przyszłej sytuacji - poinformował w czwartek w komunikacie Główny Urząd Statystyczny.

GUS wskazał, że bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej spadł o 0,5 pkt proc. i ukształtował się na poziomie minus 10,9.

Dobre prognozy dla gospodarstw

- Składowe wskaźnika zmieniły się w różnym stopniu. Najbardziej pogorszyły się oceny dotyczące przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (spadek o 4,5 pkt proc.). Natomiast największą poprawę odnotowano w przypadku oceny obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów (wzrost o 2,4 pkt proc.) - wyjaśnił urząd statystyczny.

Zmiany pozostałych składowych wskaźnika BWUK zawierały się w przedziale od minus 0,8 pkt proc. do 0,5 p. proc. Zaznaczono, że w porównaniu do lipca 2014 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 6,2 pkt proc.

- Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej spadł o 2,6 pkt proc. i ukształtował się na poziomie minus 14,3 - czytamy w komunikacie.

Urząd statystyczny wyjaśnił, że spadek wartości tego wskaźnika jest wynikiem przede wszystkim pogorszenia się ocen dotyczących przyszłego poziomu bezrobocia i przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (spadek odpowiednio o 4,8 i 4,5 pkt proc.) oraz oszczędzania pieniędzy w ciągu najbliższych 12 miesięcy (spadek o 1,7 pkt proc.).

Nieznacznie poprawiły się przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (wzrost o 0,5 pkt proc.). GUS zaznaczył, że w lipcu br. WWUK osiągnął wartość o 6,9 pkt proc. wyższą, niż w analogicznym miesiącu 2014 r.

Metodologia

GUS poinformował, że na potrzeby badania lipcowej koniunktury konsumenckiej przeprowadzono 1434 wywiady w okresie 6 – 15 lipca br.

Wyjaśniono, że najważniejszymi wskaźnikami, obliczanymi na podstawie przeprowadzonych badań, są: bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej – obrazujący bieżące tendencje zmian w konsumpcji indywidualnej; wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej – obrazujący oczekiwane w najbliższych miesiącach zmiany w tendencjach konsumpcji indywidualnej.

Obydwa wskaźniki ufności konsumenckiej mogą przyjmować wartości od minus 100 do plus 100. Wartość dodatnia oznacza przewagę liczebną konsumentów nastawionych optymistycznie nad konsumentami nastawionymi pesymistycznie, natomiast wartość ujemna oznacza przewagę liczebną konsumentów nastawionych pesymistycznie nad konsumentami nastawionymi optymistycznie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (11)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
miki_kowalski
Patrzę i nic dobrego nie widzę, perspektyw na poprawę nie widzę jeżeli będzie taka rozpiętość płac. Jako kierownik robót otrzymuję 2000 zł, podlegli mi robotnicy po 1800 zł a szef 26 000 zł.
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
majowy poranek 11
Miki, bogaca sie ludzie w cywilizowanych krajach pokoleniami.A w PLu chca miec co rok Mercedes, potem dla dzieci, potem domy dla wszystkich.Zauwaz, ze w PLu wzrasta liczba milionerow.Kosztem kogos, wiadomo kogo.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
lsd
Loading...
lsd
Nałożenie podatków na hiper handlowców i banki niewątpliwie odbije się na konsumentach. Zacierają łapy drobni sklepikarze, u których drogo, bo będą mieli okazję jeszcze podrożyć. Ropa tanieje, paliwa u nas podrożeją i tak ze wszystkim. Marna to perspektywa, ale wreszcie Polską zaczną rządzić Polacy.
 • 2
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
miki_kowalski
Orban nałożył i jest OK, ludzie się cieszą że w końcu rząd dba o nich i ich kraj a nie interes obcych krajów.
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
usmiech_prezesa
Czyli ci Polacy nie ogladaja i nie czytaja TVN24. Bo tu uparcie twierdza, ze jest swietnie, wspaniale i ma byc jeszcze duzo lepiej.
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane