• rozwiń

W styczniu bezrobocie delikatnie w górę

W styczniu bezrobocie delikatnie w górę
Foto: Shutterstock Foto: GUS: stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 8,6 proc.

Stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 8,6 proc. wobec 8,3 proc. w grudniu - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że była najniższa w tym miesiącu od 26 lat. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1 mln 397,1 tys. wobec 1 mln 335,2 tys. osób przed miesiącem.

Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wzrosła w styczniu do 203 tys. osób, czyli o 6,7 proc. miesiąc do miesiąca, a w ujęciu rocznym spadła o 9,2 proc. - wynika z czwartkowych danych GUS.

W styczniu tego roku do urzędów pracy zgłoszono 122,7 tys. ofert zatrudnienia, o 35,4 proc. więcej niż przed miesiącem i więcej niż przed rokiem o 41,0 proc.

Wyliczenia resortu pracy

Wyliczenia te różnią się nieco od wskaźnika Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, które wyniosły 8,7 proc. (o 0,4 proc. więcej niż w grudniu).

MRPiPS podkreślało wówczas, że począwszy od 1992 r. nigdy wskaźnik bezrobocia rejestrowanego w styczniu nie był tak niski jak obecnie.

Wzrost stopy bezrobocia w styczniu br. w porównaniu do stanu z końca grudnia 2016 r. wystąpił we wszystkich województwach i zamykał się w przedziale 0,2-0,7 pkt. proc. Najsłabszy wzrost natężenia bezrobocia odnotowano w woj. mazowieckim, najsilniejszy - w woj. warmińsko-mazurskim.

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w styczniu br. (na podstawie meldunków wojewódzkich urzędów pracy) wyniosła 120,3 tys. i w porównaniu do grudnia 2016 r. wzrosła o 29,7 tys. (32,8 proc.).

Jednocześnie liczba ofert zgłoszonych w styczniu br. była o 33,3 tys. (tj. o 38,3 proc.) wyższa niż rok temu.

Zobacz: Zmiany na rynku pracy w 2017 (Wideo z 30.12.2016)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane