• rozwiń

"Mocne wejście gospodarki w 2018 rok"

Morawiecki: dochody z VAT w górę o 23 procent Odtwórz: Morawiecki: dochody z VAT w górę o 23 procent
Morawiecki: dochody z VAT w górę o 23 procent "Źródło: TVN24 BiS"

Dobre dane z gospodarki. Sprzedaż detaliczna w styczniu 2018 roku wzrosła o 8,2 procent w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny. Zwyżkowała też produkcja przemysłowa - o 8,6 procent rok do roku - oraz produkcja budowlano-montażowa, która wzrosła aż o 34,7 procent w ujęciu rocznym.

"Miesięczne dane ze sfery realnej za styczeń potwierdziły mocne wejście gospodarki w 2018 rok" - oceniają analitycy PKO Banku Polskiego. "Wyniki stycznia summa summarum należy ocenić jako pozytywne. Wskazują one na to, że gospodarka jako całość nie straciła impetu na początku roku" - wtóruje mBank Research.

Analitycy zwracają uwagę na znakomity wynik budownictwa.

Zdaniem przedstawicieli mBank Research jest kilka przyczyn tak wyraźnego wzrostu. Wśród nich bardzo dobre warunki pogodowe. "Najlepsze co najmniej od 1999 roku (ciepło i sucho)" - dodano.

Zdaniem analityków, w wyniku budownictwa jest też widoczny efekt rosnącego popytu inwestycyjnego. Jak wskazano, budownictwo wróciło do poziomów aktywności z okresu 2011-2012.
Wzrost produkcji

GUS podał też szczegółowe dane o produkcji przemysłowej.

W stosunku do stycznia ubiegłego roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 30 (spośród 34) działach przemysłu. Między innymi w produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 22,9 procent, wyrobów z metali - o 18,0 procent, a także maszyn i urządzeń - o 16,9 procent

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu ze styczniem ub. roku, wystąpił w czterech działach, między innymi w produkcji wyrobów farmaceutycznych - o 20,5 procent oraz w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 2,3 procent.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane