• rozwiń

Najnowsze dane ze sklepów. "Skłonność do zakupów pozostaje wysoka"

Śniadek o zmianach w zakazie handlu w niedziele Odtwórz: Śniadek o zmianach w zakazie handlu w niedziele
Śniadek o zmianach w zakazie handlu w niedziele "Źródło: tvn24"

Sprzedaż detaliczna w listopadzie 2018 roku wzrosła o 8,2 procent w ujęciu rocznym - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS). Ekonomiści oczekiwali wzrostu o 7,1 procent. "Skłonność do dokonywania zakupów pozostaje wysoka" - zauważył ekonomista Pekao Adam Antoniak.

Analityk zwrócił jednak uwagę, że sytuacja może się wkrótce zmienić. "Pomimo solidnych odczytów bieżących danych, perspektywy dla konsumpcji pogarszają się. Grudniowe odczyty wskaźników koniunktury konsumenckiej wskazują na pogorszenie nastrojów, co w kolejnych miesiącach może się przełożyć na mniejszą skłonność do dokonywania wydatków" - napisał Antoniak.

Jak podkreślił ekonomista, "jednocześnie w średniej perspektywie oczekujemy wolniejszego wzrostu płac i zatrudnienia, co przełoży się na wolniejszy wzrost siły nabywczej gospodarstw domowych i tym samym mniej dynamiczny wzrost konsumpcji prywatnej".

Lepiej od oczekiwań

"Sprzedaż detaliczna wzrosła nominalnie w listopadzie o 8,2 proc. r/r, powyżej konsensusu i naszej prognozy"– przyznali w komentarzu analitycy mBanku.

"Źródło zaskoczenia jest, jak przystało na zaskoczenie, dość nieoczekiwane. W odsiecz wysokiej sprzedaży nie ruszyły wyniki odnotowane w sektorze samochodów: wbrew danym o rejestracjach sprzedaż tej kategorii nadal znajduje się na terytorium spadkowym w ujęciu rocznym; nadal notowane są też spadki cen w ujęciu rocznym" – podkreślono.

"Źródłem okazały się dobra trwałe pod postacią mebli, RTV i AGD (+12,6 proc. nominalnie r/r) oraz półtrwałe w postaci odzieży i obuwia (15,6 proc. nominalnie r/r). Ta ostatnia kategoria jest szczególnie ciekawa, bo wstępne informacje z firm zajmujących się tą kategorią sprzedaży były w listopadzie zdecydowanie negatywne" – wskazali analitycy mBanku.

Bezrobocie

GUS w piątek podał też dane dotyczące stopy bezrobocia, która w listopadzie 2018 r. wyniosła 5,7 proc. wobec 5,7 proc. w październiku.

Wcześniej Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej podało, że - zgodnie z szacunkami resortu - stopa bezrobocia w listopadzie wzrosła do 5,8 proc.

Z kolei analitycy ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że stopa bezrobocia w ubiegłym miesiącu utrzymała się na poziomie do 5,7 proc.

Ponadto, jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w listopadzie 950,5 tys. wobec 937,3 tys. osób przed miesiącem.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane