• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Efekt 500 plus? "Zanotowano dwucyfrowe wzrosty zakupów"

Efekt 500 plus? "Zanotowano dwucyfrowe wzrosty zakupów"
Foto: Shutterstock Foto: Sprzedaż detaliczna w dół, produkcja przemysłowa w górę

W maju odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 4,3 proc. Z kolei produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 3,5 proc. w porównaniu do maja ub.r., a w produkcji budowlano-montażowej odnotowano spadek o 13,7 proc. - poinformował GUS.

GUS przypomniał zarazem, że przed miesiącem wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku wyniósł 5,5 proc., a w maju ub. roku o 4,7 proc.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju br. była wyższa w skali roku w większości grup. Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem wzrost odnotowano w przedsiębiorstwach zajmujących się handlem pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami - o 14,6 proc. wobec wzrostu przed rokiem o 16,0 proc. W podmiotach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach wzrost wyniósł 8,2 proc. (rok temu 9,5 proc.) W jednostkach sprzedających żywność, napoje i wyroby tytoniowe wyniki poprawiły się o 5,4 proc. wobec wzrostu o 4 proc. przed rokiem

W pozostałych grupach o niższym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem najwyższy wzrost sprzedaży odnotowano w podmiotach handlujących tekstyliami, odzieżą i obuwiem (o 18,6 proc. wobec wzrostu przed rokiem o 11,8 proc.) 
Spadek sprzedaży odnotowano w grupie "paliwa stałe, ciekłe i gazowe" (o 1,8 proc. wobec wzrostu o 0,5 proc. przed rokiem).

"W okresie styczeń – maj br. wzrost sprzedaży detalicznej w skali roku wyniósł 4,6 proc. (wobec wzrostu o 3,7 proc. w 2015 r.)" - informuje GUS.

Efekt 500 plus

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek podkreśliła, w przesłanym PAP komentarzu, że efekty programu 500 plus są już widoczne w szczegółowych danych dotyczących sprzedaży detalicznej.

- W kwietniu zanotowano dwucyfrowe wzrosty zakupów samochodów oraz mebli i sprzętu RTV i AGD, a w maju wyniki te nie są wcale dużo gorsze. Jak wskazują sprzedawcy wytłumaczeniem rosnącego zainteresowania tego typu produktami są właśnie wypłaty dla rodzin posiadających dzieci - zaznaczyła.

Kurtek oczekuje, że "wzrost gospodarczy w Polsce napędzany będzie w tym roku przede wszystkim konsumpcją". Oceniła, że opublikowane w piątek dane GUS, słabsze od oczekiwań rynkowych, nie będą miały wpływu na lipcową decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. - Najistotniejszy będzie wynik referendum w sprawie Brexitu. Jeśli okazałoby się, że Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE, wzrośnie prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w Polsce - zaznaczyła.

- Z dotychczasowych wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej można jednak wnioskować, że taka obniżka może nastąpić z pewnym opóźnieniem. Najprawdopodobniej dopiero po ujawnieniu się negatywnych skutków wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE dla polskiej gospodarki - dodała Kurtek.

Analityk Banku Gospodarstwa Krajowego Piotr Dmitrowski zwrócił uwagę, że "nieco gorsza od prognoz sprzedaż detaliczna nie może być uznana za niespodziankę". - Wzrost roczny na poziomie 2,2 proc. jest zadowalający, biorąc pod uwagę wpływ spadków cen. Realnie kupiliśmy w maju o 4,3 proc. więcej niż przed rokiem – nieco mniejszy wzrost niż w kwietniu, lecz jednak większy niż w pierwszym kwartale, w którym konsumpcja prywatna była mocną stroną danych o PKB - zaznaczył.

- Struktura produktowa sprzedaży także prezentuje się solidnie, z ponadprzeciętnymi wzrostami w grupach produktów, w których zakupy mogą sugerować dobrą kondycję gospodarstw domowych - dodał. Jego zdaniem w kolejnych miesiącach program 500 plus będzie "czynnikiem sprzyjający przyśpieszeniu spożycia, w tym sprzedaży detalicznej".

Wyższa produkcja

GUS podał, że w okresie styczeń-maj br. produkcja sprzedana przemysłu była o 4 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r., kiedy notowano wzrost o 4,1 proc. Produkcja budowlano-montażowa była o 12,5 proc. niższa niż przed rokiem, kiedy notowano wzrost o 2,9 proc.

Produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w maju br. o 3,5 proc. wyższa niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 2,8 proc.) i o 3,6 proc. niższa w porównaniu z kwietniem br.

Urząd zwrócił uwagę, że po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych, produkcja sprzedana przemysłu była o 3,6 proc. wyższa niż w maju 2015 r. i o 0,9 proc. niższa w porównaniu do kwietnia br.

GUS poinformował ponadto, że w stosunku do maja ub.r., wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 25 - spośród 34 - działach przemysłu, a spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z majem 2015 r., wystąpił w dziewięciu działach.

Urząd statystyczny podał, że w stosunku do maja ub.r., spadek produkcji odnotowano we wszystkich działach budownictwa.

Ceny spadają


W porównaniu z kwietniem 2016 r., wzrost produkcji wystąpił w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 23,5 proc.) oraz w przedsiębiorstwach wykonujących głównie roboty budowlane specjalistyczne (o 5,1 proc.). Spadek odnotowano w przypadku firm realizujących roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków (o 2,6 proc.).

GUS poinformował też, że według wstępnych danych, w maju br. zarówno ceny produkcji sprzedanej przemysłu, jak i ceny produkcji budowlano-montażowej były niższe o 0,7 proc. w porównaniu z majem ub.r.

W okresie styczeń-maj 2016 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 1,3 proc. niższe w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r., kiedy również notowano spadek o 2,6 proc. Ceny produkcji budowlano- montażowej były niższe o 0,7 proc. W 2015 r. był to spadek o 0,4 proc.

Polska rozwija się ekspresowo. GUS: PKB w 2015 roku wzrósł o 3,6 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ram
Loading...
ram
Może spadają ceny sprzedaży mostów pontonowych , ale podam przykład ceny dla klienta opakowania polskiego kefiru z pobliskiego sklepiku : poprzednia dostawa 2.40zł, ostatnia dostawa 2.60zł , dzisiejsza dostawa 3.00zł !!! Toż to galop ceny w górę w okresie czasu równym potrójnej dacie ważności kefiru , a nie spadek ceny .
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
pająk9876
Ja to widzę od jesieni zeszłego roku ale statystyki mówią co innego, to tak jak mecz Polska Niemcy jakby spojrzeć na statystykę to Niemcy miażdżyli Polskę ale tak nie było na boisku.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane