• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Wynagrodzenia w Polsce mocno w górę. Wzrost zaskoczył analityków

Zarobki specjalistów w górę Odtwórz: Zarobki specjalistów w górę
Zarobki specjalistów w górę "Źródło: TVN24BiS /"

Przeciętne wynagrodzenie brutto w czerwcu 2018 roku wyniosło 4848,16 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 7,5 procent - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. To więcej niż spodziewali się analitycy.

Ekonomiści szacowali, że wzrost wynagrodzeń w czerwcu wyniesie 7,0 procent rok do roku.

"Dynamika płac utrzymuje się w okolicach 7 proc. już od 9 miesięcy" - zauważyli w komentarzu analitycy PKO BP. Eksperci mBanku przyznali w reakcji na dane, że "jak co miesiąc, na temat przyczyn zaskoczenia możemy tylko spekulować".

Ich zdaniem, "o lepszym wyniku całego agregatu mogła zadecydować zarówno większa dynamika płac w przemyśle, jak i wyraźniejsze przyspieszenie w usługach, które w poprzednich miesiącach zatrzymały swój marsz w górę".

Wzrost zatrudnienia

Urząd statystyczny podał także we wtorek najnowsze dane dotyczące zatrudnienia w większych firmach (co najmniej 10 pracowników). Wynika z nich, że w czerwcu wzrosło ono rok do roku o 3,7 procent i wyniosło 6222,1 tys.

"Względem poprzedniego miesiąca przybyło niewiele poniżej 12 tysięcy etatów, co oznacza wynik lepszy niż w zeszłym roku, ale gorszy niż dwa lata temu. W dalszym ciągu roku kreacja miejsc pracy od początku roku jest niższa niż w roku ubiegłym" - zauważyli analitycy mBank Research.

Jak dodali, wynik wyższy (o 1-2 tysiące etatów) od konsensusu może wynikać na przykład z lepszego wyniku handlu (szybsze dostosowanie do handlu w niedzielę i zatrzymanie spadków), bądź w zaokrągleniach w pomniejszych sekcjach.

Nie wszystkie firmy

Należy pamiętać, że dane GUS dotyczą zatrudnienia i wynagrodzeń w podmiotach, w których liczba pracujących przekracza dziewięć osób, prowadzących działalność gospodarczą w zakresie między innymi budownictwa, górnictwa, zaopatrywania w energię elektryczną.

Nie uwzględnione w nich są m.in. osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
lastanetaarion
To chyba premie prezesów w państwowych spółkach i polityków tak zawyżają te średnie, bo przeciętny człowiek zarabia 1/2 tego netto, i tak nie ma się najgorzej...
 • 5
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane