• rozwiń

Produkcja sprzedana przemysłu mocno w dół. "Niepokojący sygnał"

Produkcja sprzedana przemysłu mocno w dół. "Niepokojący sygnał"
Foto: mat. prasowe Foto: W lipcu br. produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 3,4 proc. rdr

W lipcu produkcja sprzedana przemysłu była nieoczekiwanie niższa o 3,4 proc. wobec wzrostu o 6 proc. w czerwcu. Produkcja budowlano-montażowa spadła o 18,8 proc. w ujęciu rocznym - podał GUS. Ekonomiści nie spodziewali się tak złych wyników.

W lipcu produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 3,4 proc. w porównaniu z lipcem ub. roku, a w produkcji budowlano-montażowej odnotowano spadek o 18,8 proc. W okresie styczeń - lipiec produkcja sprzedana przemysłu była o 3,2 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 4,4 proc. Natomiast produkcja budowlano-montażowa była o 13,8 proc. niższa niż przed rokiem, kiedy notowano wzrost o 2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Wyniki przemysłu

Ekonomiści w tzw. konsensusie rynkowym spodziewali się w lipcu wzrostu produkcji o 0,9 proc. oraz spadku produkcji budowlano-montażowej o 16,2 proc.

- Lipcowe wyniki polskiego przemysłu są bardzo słabe i nie tłumaczą ich w całości efekty statystyczne czy też niekorzystna różnica liczby dni roboczych - ocenia Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

Wskazuje, że wartość produkcji sprzedanej przemysłu kurczyła się najszybciej od 3,5 roku w ujęciu rok do roku.

- To niepokojący sygnał, choć niekorzystne dane z jednego miesiąca nie oznaczają jeszcze załamania się dotychczasowego, względnie korzystnego trendu - dodaje.

Zgodnie z danymi GUS produkcja sprzedana przemysłu liczona w cenach stałych była o 10,1 proc. niższa w porównaniu z czerwcem br.

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 1,6 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,6 proc. niższym w porównaniu z czerwcem br." - podał w komunikacie GUS.

Prognoza KE dotycząca Polski. Paweł Bogusz: niepokoi ryzyko:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane