• rozwiń

Przemysł i budowlanka w górę

Morawiecki: chcemy przestawić gospodarkę na tory inwestycji, innowacyjności, eksportu Odtwórz: Morawiecki: chcemy przestawić gospodarkę na tory inwestycji, innowacyjności, eksportu
Morawiecki: chcemy przestawić gospodarkę na tory inwestycji, innowacyjności, eksportu "Źródło: tvn24"

Produkcja przemysłowa w lutym 2018 roku wzrosła o 7,4 procent w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 2,2 procent - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Dane są nieco gorsze od prognoz. Analitycy ankietowani przez Polską Agencję Prasową spodziewali się wzrostu produkcji w lutym rok do roku o 7,9 proc., zaś miesiąc do miesiąca spadku o 1,4 proc.

GUS podał też dane o produkcji budowlano-montażowej, które obrazują sytuacje w branży budowlanej. Tu także odnotowano wzrosty. "Była ona w lutym br. wyższa zarówno w porównaniu z lutym ub. roku - o 31,4 proc. (przed rokiem notowano spadek o 5,3 proc.), jak i styczniem br. – o 3,3 proc." - podał Urząd.

"Po trzech latach spadku, w lutym br. odnotowano wzrost produkcji budowlano-montażowej w skali roku" - zaznaczył GUS.

To nie koniec?

Ekonomista z Pekao Piotr Piękoś, komentując poniedziałkowe dane GUS, ocenił, że "dynamika produkcji przemysłowej powinna w kolejnych miesiącach utrzymywać się na względnie wysokich poziomach - średnio w okolicach 6-7 proc. rok do roku". - Oczekujemy, że wzrost produkcji przemysłu będzie w coraz większym stopniu napędzany przez odbicie krajowego popytu inwestycyjnego, podczas gdy wkład konsumpcji prywatnej będzie się zmniejszał - dodał.

Stwierdził, że lekkie obniżenie produkcja budowlano-montażowej (wzrosła w lutym o 31,4 proc. rdr, podczas gdy w styczniu był to wzrost o 34,7 proc.), mogło być związane z negatywnym wpływem warunków pogodowych - luty był zimniejszy niż przed rokiem. - Na pozycję lidera wzrostów w budowlance powróciła kategoria obiekty inżynierii lądowej i wodnej (wzrost na poziomie 65 proc. rdr), co świadczy o postępującej mocnej ofensywie inwestycji infrastrukturalnych, choć wysoki poziom dynamiki rocznej w tej kategorii wsparła również niska baza odniesienia z zeszłego roku - wskazał Piękoś.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane