• rozwiń

Temat: Gospodarka

Polska większa pod względem terytorium. Nowe dane Głównego Urzędu Statystycznego

Czym przyciąga polska kuchnia? Odtwórz: Czym przyciąga polska kuchnia?
Czym przyciąga polska kuchnia? "Źródło: tvn24bis"

Powierzchnia Polski w roku 2017 powiększyła się o 1643 hektarów - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS).

"W porównaniu z poprzednim rokiem uległa zmianie powierzchnia Polski, która zwiększyła się o 1643 ha. Jest to wynik wejścia w życie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 stycznia 2017 r. w sprawie szczegółowego przebiegu linii podstawowej, zewnętrznej granicy morza terytorialnego oraz zewnętrznej granicy strefy przyległej Rzeczypospolitej Polskiej" - podał GUS.

Rozporządzenie zawiera wykaz współrzędnych punktów, obrazujących przebieg poszczególnych linii granicznych oraz przedstawia na mapach zobrazowanie przebiegu tych linii.

Jak tłumaczono w trakcie konsultacji przed wydaniem rozporządzenia, dokument ma za zadanie "dokładnie określić granice polskich obszarów morskich".

Więcej nad morzem

GUS wyjaśnia, że zgodnie z informacją Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, w wyniku obliczeń dokonanych na podstawie rozporządzenia, wzrosła o 1 159 ha powierzchnia woj. pomorskiego (w jego obrębie powiatów: puckiego o 904 ha i nowodworskiego o 255 ha) oraz o 484 ha woj. zachodniopomorskiego (miasta na prawach powiatu Świnoujście).

"W odniesieniu do szczebla gminnego przyrost powierzchni dotyczy następujących jednostek w woj. pomorskim: Hel (123 ha), Jastarnia (218 ha), Krokowa (266 ha) i Władysławowo (297 ha) w pow. puckim, Krynica Morska w pow. nowodworskim (255 ha) oraz w woj. zachodniopomorskim – wspomniana wyżej gmina miejska Świnoujście" - informuje GUS.

Urząd dodał, że przyrost powierzchni Polski rzutował jednocześnie na wzrost powierzchni miast o 1 045 ha i terenów wiejskich o 598 ha.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane