• rozwiń

Temat: Gospodarka

Gospodarka przyśpieszyła. Wzrost lepszy od oczekiwań

Gospodarka przyśpieszyła. Wzrost lepszy od oczekiwań
Foto: Shutterstock Foto: Polska gospodarka w ostatnim kwartale rozwijała się w tempie 2,7 proc.

Produkt krajowy brutto w IV kwartale 2016 r. wzrósł o 2,7 proc. rok do roku oraz wzrósł o 1,7 proc. kwartał do kwartału wobec skorygowanego wzrostu w III kwartale na poziomie 0,4 proc. - wynika szacunku Głównego Urzędu Statystycznego.

Jak wynika z dzisiejszego flash szacunku GUS dynamika polskiego Produktu Krajowego Brutto (PKB) w czwartym kwartale ubiegłego roku wyniosła 2,7 proc. rok do roku oraz wzrósł o 1,7 proc. kwartał do kwartału.

Wzrost PKB o 1,7 proc. względem poprzedniego kwartału to najlepszy wynik od czwartego kwartału 2007 roku.

Lepiej od oczekiwań

Ekonomiści ankietowani przez PAP oczekiwali, że w IV kwartale 2016 r. gospodarka urosła o 2,5 proc. rok do roku. Oznacza to, że dzisiejsze dane GUS są lepsze od oczekiwań.

Pełne dane o PKB w IV kwartale GUS poda 28 lutego. Urząd podkreśla, że dzisiejsze dane mają wstępny charakter i po szczegółowych obliczeniach mogą się jeszcze zmienić.

Za cały rok

Według informacji GUS podanych pod koniec stycznia PKB w minionym roku wzrósł o 2,8 proc. Dziś Maria Jeznach, dyrektor departamentu rachunków narodowych GUS podtrzymała tę prognozę. - Po danych za IV kw. zostaje szacunek całego roku na poziomie 2,8 proc. - powiedziała Jeznach.

Wzrost PKB najniższy od trzech lat. Zobacz materiał "Faktów" TVN z 31.01.2017:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane