• rozwiń
  • WIG20 2306.67 -0.64%
  • WIG30 2645.43 -0.77%
  • WIG 59975.08 -0.66%
  • sWIG80 11878.34 -0.22%
  • mWIG40 4036.80 -0.86%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka wg PiS

Słabe dane z polskiej gospodarki. Produkcja i sprzedaż poniżej oczekiwań

Rosną ceny towarów i usług Odtwórz: Rosną ceny towarów i usług
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane z polskiej gospodarki | Video: Rosną ceny towarów i usług

Gospodarcze dane są gorsze od oczekiwań. Sprzedaż detaliczna w lutym wzrosła o 7,3 procent w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem, po wzroście o w styczniu o 11,4 procent - poinformował Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu do stycznia sprzedaż detaliczna w lutym spadła. Urząd podał również dane o produkcji przemysłowej. W lutym wzrosła ona o 1,2 proc., po wzroście o 9 proc. w styczniu tego roku.

Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na wzrost sprzedaży detalicznej o 8,7 procent w ujęciu rocznym, zaś w ujęciu miesięcznym - na spadek o 1,4 procent, podczas gdy miesięczny spadek wyniósł aż 2,7 procent.

Grupy o znaczącym udziale

Powyższe dane GUS podał w cenach bieżących.
Według GUS w lutym 2017 r. podobnie jak w styczniu odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku we wszystkich grupach.

Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej "ogółem" wysoki wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku zaobserwowano w jednostkach zajmujących się handlem paliwami stałymi, ciekłymi i gazowymi (o 8,5 proc. wobec spadku o 2,5 proc. przed rokiem) oraz w przedsiębiorstwach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami (o 5,2 proc. wobec wzrostu o 14,6 proc. przed rokiem).

Wpływ miały również podmioty zaklasyfikowane do grupy "pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach" (o 5,1 proc. wobec wzrostu o 8,5 proc. przed rokiem).

W grupach o niższym udziale w sprzedaży detalicznej "ogółem" znacznie zwiększyła się sprzedaż w jednostkach wchodzących w skład grupowań: "tekstylia, odzież, obuwie" (o 13,2 proc.) oraz "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" (o 12,5 proc.).

Produkcja poniżej oczekiwań

Urząd statystyczny podał również w piątek dane o produkcji przemysłowej. W lutym wzrosła ona o 1,2 proc. w porównaniu do lutego 2016 r., po wzroście o 9 proc. w styczniu tego roku. W porównaniu do stycznia tego roku spadła o 0,9 proc.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się w lutym wzrostu produkcji w ujęciu rocznym o 3,5 proc., zaś miesiąc do miesiąca o 1,1 proc.

GUS poinformował też, że produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła rok do roku o 4,8 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosła o 0,6 proc.

Urząd poinformował też, że w produkcji budowlano-montażowej odnotowano spadek o 5,4 proc. W okresie styczeń - luty tego roku. Z kolei produkcja sprzedana przemysłu była o 5,1 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 4,0 proc., natomiast produkcja budowlano-montażowa była o 1,7 proc. niższa niż przed rokiem, kiedy notowano spadek o 11,1 proc.

Według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w lutym br. o 1,2 proc. wyższa niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 6,8 proc.) i o 0,9 proc. niższa w porównaniu ze styczniem tego roku.

Gdzie wzrosty

Jak podał GUS po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 4,8 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku i o 0,6 proc. wyższym w porównaniu ze styczniem tego roku.

W stosunku do lutego 2016 r. wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 15 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego - o 32,9 proc., w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń - o 10,3 proc., w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 5,0 proc., artykułów spożywczych oraz metali - po 4,9 proc., wyrobów z metali - o 3,8 proc., maszyn i urządzeń - o 2,7 proc.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z lutym ub. roku, wystąpił w 19 działach, m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych - o 14,1 proc., napojów - o 8,7 proc., koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 7,9 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 6,2 proc. oraz produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 4,4 proc.

 

Różne sposoby liczenia na lepsze wyniki gospodarcze rządu. Zobacz materiał z programu "Polska i Świat" (23.01.2017):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
dawidov
A bedzie jeszcze gorzej, slowa Morawieckiego maja takie znaczenie jak zeszloroczny snieg, nic mu nie mozna wierzyc, chwali sie tylko papierem na ktorym sa tylko jego wyliczenia, zeby Narod bil mu brawo.
Rzeczywistosc nas predzej dogoni jak mysli Morawiecki, jestem ciekawy jakie ekonomiczne Anegdoty bedzie wtedy nam prawil.
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
cavok
Oj tam, ta statystyka robiona jest przez niewłaściwych ludzi. Trzeba wymienić personel GUS, bo są z nadania PO i będzie OK.
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane