• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Ceny wyraźnie idą w górę. Drożej za paliwo, żywność, papierosy

Ceny wyraźnie idą w górę. Drożej za paliwo, żywność, papierosy
Foto: Shutterstock Foto: GUS: inflacja w lutym wyniosła rok do roku 2,2 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym wzrosły rok do roku o 2,2 procent, a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,3 procent - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Najbardziej zdrożały transport i żywność.

Rynek oczekiwał, że w ujęciu rok do roku ceny wzrosły o 2,1 proc., a miesiąc do miesiąca o 0,2 proc.
W stosunku do poprzedniego miesiąca największy wpływ na inflację miały w lutym ceny żywności  i za rekreację. Niższe były ceny odzieży i obuwia.

W porównaniu z ubiegłym rokiem najbardziej natomiast zdrożał transport - w stosunku rocznym ceny "paliw do prywatnych środków transportu" są o ponad jedną piątą wyższe, a koszty transportu - o ponad 11 proc.  Więcej płacimy też za użytkowanie mieszkania i nośniki energii. 

Drożej niż w lutym

Według GUS ceny żywności wzrosły w lutym tego roku w porównaniu z poprzednim miesiącem o 1,1 proc., wobec wzrostu o 1,9 proc w styczniu. Najbardziej podrożały warzywa (o 6,4 proc.), owoce (o 2,5 proc.) oraz ryż (o 1 proc.).

Więcej niż przed miesiącem konsumenci płacili za tłuszcze roślinne (o 0,9 proc.), ryby i owoce morza (o 0,7 proc.) oraz artykuły w grupie "mleko, sery, jaja" (przeciętnie o 0,6 proc. więcej, w tym za jaja – o 2,1 proc.).

Droższe niż w styczniu br. były tłuszcze zwierzęce (o 0,6 proc.), mąka (o 0,5 proc.), pieczywo oraz cukier (po 0,3 proc.).

Z kolei mniej niż przed miesiącem konsumenci płacili za makarony i produkty makaronowe (o 0,2 proc.) oraz za mięso (przeciętnie o 0,1 proc.). W lutym ceny napojów bezalkoholowych utrzymały się przeciętnie na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Więcej niż w styczniu płacono za kakao i czekoladę w proszku (o 0,6 proc.), soki owocowe i warzywne (o 0,4 proc.) oraz kawę (o 0,3 proc.). Ceny herbaty pozostały na poziomie notowanym przed miesiącem.

Papierosy i alkohol w górę

GUS podaje, że w lutym tego roku za wyroby tytoniowe należało zapłacić o 1,0 proc., a za napoje alkoholowe o 0,2 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu.

W lutym br., w związku z wyprzedażą kolekcji sezonowej, ceny obuwia obniżyły się o 2,2 proc., a odzieży – o 1,7 proc.

Ceny nośników energii były niższe niż w poprzednim miesiącu br. (przeciętnie o 0,1 proc., w tym gazu – o 0,9 proc., energii cieplnej – 0,2 proc., przy wzroście cen opału – o 0,6 proc.).

Według GUS wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w lutym br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub.r., wyniósł 2,2 proc. i podobnie jak w styczniu br. znajdował się w granicach odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej.

Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały wyższe ceny żywności (o 4,3 proc.), opłaty związane z transportem (o 11,2 proc.) oraz w zakresie mieszkania (o 1,2 proc.). Niższe były natomiast ceny odzieży i obuwia (o 5,5 proc.), w zakresie łączności (o 1,2 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 0,7 proc.).

Zobacz: Ceny żywności poszły w górę. Sprawdź, co podrożało i o ile (Wideo z 10.03.2017)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (8)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
CitizenRP
Najbardziej "rozbraja" mnie cena ryb. Jeszcze 2-3 lata temu można było kupić w popularnych dyskontach 1 kg fileta z łososia w promocji na 15-20zł. Teraz "normalna" cena to 60zł, w promocji (czytaj "kończy się termin ważności") za 45-50zł/kg.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
dugma
W Warszawie filet z łososia w hipermarketach 89-93 zł za kilogram, 60 zł ewentualnie za dzwonka, a 54 zł kosztuje polędwica z dorsza, zwykły filet - 39 zł. Słynne ośmiorniczki są tańsze od łososia i niewiele droższe od dorsza.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ProcTRAIL
Surowiec do produkcji wszelkich paliw tanieje a na stacjach stały wzrost cen!!!

LICHWA W CZYSTYM PANSTWOWYM WYDANIU!!!! Nie kontrolowana , bez tzw ogródek , aby tylko milionowe pensyjki prezesów spólek szły w górę!!!
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane