• rozwiń

Temat: Gospodarka

Ceny dalej spadają. Deflacja we wrześniu głębsza niż przewidywano

Ceny dalej spadają. Deflacja we wrześniu głębsza niż przewidywano
Foto: Shutterstock Foto: Deflacja w październiku wyniosła 0,8 rdr

Deflacja w październiku wyniosła 0,8 rok do roku. Choć w porównaniu z wrześniem br. ceny wzrosły o 0,1 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według eksperymentalnego szybkiego szacunku w październiku 2015 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,1%, a w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku obniżyły się o 0,8%.

Jak zaznacza GUS, dane mają charakter wstępny i mogą ulec zmianie. Dane ostateczne za październik 2015 r. zostaną opublikowane zgodnie z dotychczasowym harmonogramem ich udostępniania, tj. 13 listopada 2015 r. o godz. 14:00.

Ekonomiści pytani przez PAP szacowali, że w ujęciu rocznym ceny spadły o 0,7 proc. a w porównaniu z wrześniem wzrosły o 0,2 proc.

Jakie prognozy?

Na początku października minister finansów Mateusz Szczurek powiedział dziennikarzom, że deflacja powinna ustąpić na przełomie listopada i grudnia, a pod koniec roku wzrost cen może przekroczyć 0,4 proc.

- Na przełomie listopada i grudnia przewidujemy ustąpienie deflacji, a na koniec roku poziom inflacji sięgający, a nawet przekraczający, 0,4 proc. To jest powolny powrót do celu NBP (2,5 proc.), ale będzie bardzo widoczny pod koniec tego roku i jeszcze mocniej w następnym. A to w dużej mierze dzięki doskonałej sytuacji na rynku pracy - mówił szef resortu finansów.

Wg założeń do projektu ustawy budżetowej na rok 2016, inflacja w nadchodzącym roku ma wynieść 1,7 proc.

W sklepach rusza sezon bożonarodzeniowy:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane