• rozwiń

Temat: Gospodarka

Za towary i usługi płacimy coraz mniej

Za towary i usługi płacimy coraz mniej
Foto: Shutterstock Foto: Ceny towarów i usług w sierpniu były niższe

Ceny spadają. Deflacja w sierpniu wyniosła 0,4 proc. w ujęciu miesięcznym; w ujęciu rocznym - 0,6 proc. - podał we wtorek w komunikacie Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług spadły w sierpniu o 0,7 proc. w ujęciu rocznym, zaś miesięcznym - o 0,4 proc.

Jest taniej

GUS podał też, że spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu - w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku - wyniósł 0,6 proc.

Jak napisano we wtorkowym komunikacie GUS największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w sierpniu niższe o 0,8 proc. ceny żywności i niższe o 2,4 proc. ceny odzieży i obuwia. W sierpniu staniał też transport (o 1,1 proc).

Jak wyliczył GUS właśnie te grupy towarów i usług obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,16 p. proc., 0,12 p. proc. i 0,10 p. proc.

"Podwyżki cen związanych ze zdrowiem (o 0,4 proc.), a także rekreacją i kulturą (o 0,2 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,02 p. proc. i 0,01 p. proc." - napisano w komunikacie Urzędu.

Jak wcześniej?

Warto przypomnieć, że także w lipcu ceny towarów i usług spadły 0,2 proc. w porównaniu do czerwca. W lipcu spadły ceny żywności (o 1,2 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 2,8 proc.). W tej grupie najbardziej potaniały warzywa (o 9,4 proc.), owoce (o 4,0 proc.), cukier (o 3,2 proc.) i ryż (o 1,1 proc.). Tańsze było też mleko, sery i jaja - średnio o 0,5 proc.

Więcej niż w czerwcu płacono natomiast m.in. za masło (o 0,4 proc.), mięso (przeciętnie o 0,3 proc.), a także za kawę (o 0,7 proc.) oraz soki owocowe (o 0,5 proc.).

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane