• rozwiń

Więcej urodzeń. Rafalska: do tej statystyki w grudniu dołączyła moja wnuczka

W kraju urodziło się najwięcej dzieci od 2010 roku Odtwórz: W kraju urodziło się najwięcej dzieci od 2010 roku
W kraju urodziło się najwięcej dzieci od 2010 roku "Źródło: TVN24 BiS"

Niemal o 21,5 tys. więcej dzieci urodziło się od stycznia do października 2017 roku w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. To najlepszy prezent pod moją świąteczną choinkę - skomentowała szefowa resortu rodziny Elżbieta Rafalska dodając, że także jej rodzina miała "wkład" w te statystyki.

Ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że od stycznia do października 2017 r. urodziło się 341,1 tys. dzieci; w analogicznym okresie poprzedniego roku było to 319 tys. 603 urodzeń. GUS podał ponadto, że w październiku urodziło się 35 tys. dzieci, czyli prawie o 3 tys. więcej niż w analogicznym miesiącu 2016 r.

Więcej urodzeń

- Te dane to najlepszy prezent pod moją świąteczną choinkę - mówiła Rafalska, odnosząc się do najnowszych informacji GUS. Przyznała, że miała obawy, czy ostatnie miesiące 2017 roku będą lepsze w kwestii urodzeń niż końcówka 2016 r. - Już w ostatnich miesiącach ubiegłego roku można było zaobserwować wzrost urodzeń - wyjaśniła.

Przyznała, że także jej rodzina przyczyniła się do wzrostu urodzeń w Polsce.  - Do tej statystyki w grudniu dołączyła moja wnuczka. Mamy osobisty wkład - powiedziała minister.

Rafalska przewiduje, że w tym roku uda się przekroczyć barierę 400 tys. urodzeń rocznie. - Pozostały jeszcze dwa miesiące do końca roku, więc te 400 tys. będą osiągnięte - stwierdziła.

Prognozy GUS

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej zwróciła uwagę, że dawno już nieaktualne są prognozy GUS z 2014 r., zgodnie z którymi w Polsce w 2017 r. miało się urodzić 346 tys. dzieci. "To pokazuje, że nasze szacunki były bardzo ostrożne" - powiedziała. Podkreśliła, że prawie w każdym z miesiącu w 2017 r. urodziło się więcej dzieci w porównaniu do miesięcy 2016 r. - Można tu mówić o tendencji - oceniła.

Według niej liczba urodzeń w 2018 r. może jeszcze wzrosnąć. Zaznaczyła jednak, że muszą być zachowane pewne warunki.

- Nie chodzi tylko wypłatę o świadczenia 500 plus, do którego się pewnie trochę przyzwyczailiśmy - powiedziała szefowa MRPiPS. Dodała, że ważna w tej kwestii będzie m.in. sytuacja na rynku pracy - wzrost pensji i stabilizacja zatrudnienia.

- Gdyby w kolejnym roku urodziło się 20, 30 tysięcy dzieci więcej, to byłby znakomity rezultat. Myślę, że jest to możliwe - powiedziała.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Majkiel_999
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Bolge
Wydaje mi sie, ze ludzie pracujący maja mniej czasu na powiększanie rodzin z powodu 500+. Rodzina 2+1 jest najbardziej popularna w małżeństwach, gdzie oboje małżonkowie pracują.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane