• rozwiń

Dochody Polaków. Sprawdź, gdzie żyje się najbiedniej

Dochody Polaków. Sprawdź, gdzie żyje się najbiedniej
Foto: tvn24 Foto: Jak wynika z danych GUS, 14 proc. gospodarstw domowych ma dochody poniżej przyjętej granicy ubóstwa

14 proc. gospodarstw domowych ma dochody poniżej przyjętej granicy ubóstwa - wynika z danych GUS za 2015 roku. W najgorszej sytuacji dochodowej, najczęściej byli mieszkańcy Polski południowo-wschodniej. Wskaźnik relatywnie wysokich dochodów przekroczył średnią wartość dla kraju w czterech województwach.

Jak podał GUS w publikacji "Regionalne zróżnicowanie jakości życia w Polsce" 9 proc. gospodarstw domowych doświadczało złych warunków życia, czyli występowania co najmniej 10 z 30 symptomów złych warunków życia. W 2015 r.  próg ubóstwa dla gospodarstwa jednoosobowego odpowiadał kwocie 1043 zł.

Ubóstwo w Polsce

W zależności od województwa, zasięg ubóstwa dochodowego wahał się od 11 proc. do 27 proc., natomiast ubóstwa warunków życia - od 5 proc. do 12 proc.

W najgorszej sytuacji dochodowej, czyli z najwyższą stopa ubóstwa dochodowego, relatywnie najczęściej byli mieszkańcy Polski południowo-wschodniej: w woj. lubelskim ubóstwem dochodowym zagrożonych było 27 proc gospodarstw domowych, w woj. świętokrzyskim - 24 proc., a w woj. podkarpackim - 21 proc.

Złe warunki życia (najwyższa stopa ubóstwa warunków życia) najczęściej obserwowane były wśród gospodarstw domowych zamieszkujących woj. zachodniopomorskie i woj. warmińsko-mazurskie (po 12 proc. gospodarstw), a także woj. świętokrzyskie i woj. łódzkie (po 11 proc.).

Jak podaje GUS duży zasięg ubóstwa dochodowego w danym województwie niekoniecznie wiązał się z częstym występowaniem ubóstwa warunków życia. Na ogół jednak w województwach, w których odnotowano wysokie wskaźniki ubóstwa dochodowego, obserwowano również wyższe od średniej wskaźniki ubóstwa warunków życia.

Wysokie dochody

Z badania GUS wynika, że w 2015 roku 17 proc. gospodarstw domowych osiągnęło relatywnie wysokie dochody (w 2015 r. próg ten dla gospodarstwa jednoosobowego wyniósł 2897 zł). Dobrymi warunkami życia charakteryzowało się 23 proc. gospodarstw domowych w Polsce, czyli brakiem występowania jakiegokolwiek z 30 branych pod uwagę symptomów złych warunków życia.

Wskaźnik relatywnie wysokich dochodów przekroczył średnią wartość dla kraju jedynie w czterech województwach, tj. w woj. mazowieckim (26 proc.), woj. pomorskim, woj. dolnośląskim (po 21 proc.) oraz w woj. śląskim (19 proc.).

W dobrych warunkach najczęściej żyły osoby w gospodarstwach domowych w woj. wielkopolskim (31 proc.), kujawsko-pomorskim (27 proc.) oraz podlaskim (26 proc.).

Jak zauważa GUS województwa o wysokim odsetku gospodarstw domowych żyjących w dobrych warunkach nie zawsze pokrywały się z tymi, w których odnotowano najwyższe wartości wskaźnika wysokich dochodów.

Przedstawione we wtorek dane pochodzą z II edycji Badania Spójności Społecznej, zrealizowanego w 2015 r. Na zadawane wówczas przez ankieterów GUS pytania odpowiedziało ok. 14 tys. respondentów.

Zadowolenie z życia

W 2015 r. zdecydowana większość mieszkańców Polski w wieku co najmniej 16 lat - około 78 proc. - była zadowolona ze swojego życia "ogólnie rzecz biorąc". Poziom ogólnej satysfakcji z życia różnił się od poziomu satysfakcji z poszczególnych dziedzin życia.

Najmniej zadowoleni ze swojego życia byli w 2015 r. mieszkańcy woj. łódzkiego i woj. lubelskiego (73-74 proc.) oraz woj. lubuskiego i zachodniopomorskiego (po 76 proc.). Najczęściej zadowolenie z życia wyrażali mieszkańcy woj. śląskiego - 83 proc. oraz województw: podlaskiego, opolskiego, pomorskiego i wielkopolskiego, gdzie wskaźnik zadowolenia osiągnął wartość 80 proc.

 

Zobacz materiał "Faktów" TVN (15.08.2015):

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane