• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Potężna inwestycja Grupy Azoty. Ma kosztować 2 mld zł

Foto: Marcin Bielecki/PAP Foto: Grupa Azoty wybuduje nową instalację propylenu w Policach

Nowa instalacja propylenu powstanie w Zakładach Chemicznych w Policach. We wtorek list intencyjny dotyczący inwestycji podpisali prezes Grupy Azoty i prezes polickich zakładów. W uroczystości podpisania listu uczestniczył prezydent Andrzej Duda.

Projekt inwestycji, tzw. Police 2, zakłada budowę: instalacji do produkcji propylenu, bloku energetycznego oraz rozbudowę polickiego portu o terminal chemikaliów płynnych. Docelowo terminal obsługiwać będzie największe w Polsce statki z LPG, zwiększając dwukrotnie swoje zdolności operacyjne.

2 mld zł na inwestycję

Koszt inwestycji, której zakończenie planowane jest w 2019 r., to ponad 2 mld zł. Zarząd spółki Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police podał we wtorek informację, że koszt funkcjonowania inwestycji w czasie budowy to ponad 2,69 mld zł.

Obecny na uroczystości w Policach prezydent Andrzej Duda podkreślił znaczenie inwestycji zarówno w skali Europy, jak i świata. - Jeśli mówimy o nowoczesnej gospodarce, o gospodarce innowacyjnej, która będzie miała możliwość konkurowania wśród tych największych, tak jak tu w tym przypadku przemysłu chemicznego, jakim są Norwegia, Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, to musimy w nasz przemysł inwestować - powiedział.

- To dla mnie wielka radość. Jeżeli mówimy o rozwoju naszego kraju, jeżeli mówimy w Polsce, że chcemy mieć nowoczesny przemysł, to właśnie w ten sposób powinniśmy działać. Trzeba zainwestować prawie 2 mld zł - stwierdził w przemówieniu prezydent.

Wielka inwestycja

- Cieszę się, że po tej ogromnej inwestycji tu na Pomorzu Zachodnim, jaką był i jest już zakończony gazoport (w Świnoujściu - PAP), teraz będzie kolejna wielka inwestycja realizowana tutaj w Policach. Pomorze Zachodnie bardzo tych inwestycji potrzebuje, potrzebuje też nowych miejsc pracy - dodał prezydent.

- Ta ziemia i ta firma zasługują na to, aby je unowocześniać, aby rozwijały się dynamicznie, aby tutaj stwarzano szansę także dla młodych ludzi, do doskonalenia się zawodowego, do znalezienia pracy, dla rozwoju dla nich i dla ich rodzin. I żeby w ten sposób i tą drogą budować potencjał naszego kraju - zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił zasługi Zakładów Chemicznych w Policach w rozwoju przemysłu, a także w walce o polską wolność. - Mówię o tych, którzy w tych zakładach podjęli protest w 1970 r., a potem protestowali w 1980 r. doprowadzając w efekcie do tego, że w przeddzień gdańskich Porozumień Sierpniowych zostały zawarte one tutaj w Szczecinie. Tu na Pomorzu Szczecińskim wtedy strajkowało ponad 300 zakładów, w tym m.in. i wielkie zakłady polickie - powiedział Duda.

Po co?

Prezes Zakładów Chemicznych w Policach Wojciech Wardacki podkreślił, że budowa instalacji do produkcji propylenu to strategiczny projekt dla rozwoju przemysłu w Polsce.

- Ostatnio jeden z profesorów porównał budowę fabryki w Policach do przekopania i oddania do eksploatacji Kanału Sueskiego. Grupa Azoty pokłada w tym projekcie wielkie nadzieje dla rozwoju całej Grupy, jak również mamy świadomość, że ta inwestycja wniesie duży wkład w rozwój polskiego przemysłu - zaznaczył.

- Po podpisaniu dzisiaj listu intencyjnego jestem spokojniejszy co do źródeł finansowania i przeprowadzenia tego projektu pod względem finansowym. Mam nadzieję, że uda się nam go zrealizować i będzie to powód do dumy nas wszystkich - powiedział Wardacki.

Zysk

Grupa Azoty szacuje, że budowa nowej instalacji wygeneruje rocznie ok. 2 mld dodatkowych przychodów. Po uruchomieniu produkcji na stałe zatrudnionych zostanie ok. 200 osób.

Propylen jest jednym z dwóch, obok etylenu, najważniejszych surowców dla przemysłu chemicznego. Jest niezbędny do produkcji m.in. tworzyw sztucznych, jest też bazą dla dalszych kluczowych półproduktów wykorzystywanych do produkcji alkoholi OXO (rozpuszczalniki, farby akrylowe, produkcja plastyfikatorów), kwasu akrylowego (farby akrylowe, polimery super chłonne), polipropylenu znajdującego zastosowanie w przemyśle włókienniczym, samochodowym (zderzaki, obudowy akumulatorów) oraz w produkcji opakowań (skrzynie, kontenery, folie).

Jak wskazuje Grupa Azoty, na świecie istnieje 18 instalacji do produkcji propylenu z propanu.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. jest jedną z największych firm chemicznych w Polsce wchodzących w skład Grupy Azoty SA. W 2014 r. przychody Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. wyniosły 2,4 mld zł przy zysku netto na poziomie 83 mln zł. Łącznie "Police" zatrudniają ok. 2300 pracowników (stan z końca 2014 r.).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane