• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Zapasy topnieją, konsumpcja rośnie. Trwa dobra koniunktura

Agencja S&P zmieniła szacunek wzrostu PKB Polski. Komentarz Jana Niedziałka Odtwórz: Agencja S&P zmieniła szacunek wzrostu PKB Polski. Komentarz Jana Niedziałka
Agencja S&P zmieniła szacunek wzrostu PKB Polski. Komentarz Jana Niedziałka "Źródło: TVN24 BiS"

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w grudniu wzrósł o 1,5 pkt. mdm, dzięki rosnącej konsumpcji i dobrej koniunkturze na świecie - podał BIEC.

"Był on konsekwencją nadzwyczaj silnej krajowej i zagranicznej konsumpcji, co spowodowało znaczący spadek zapasów wyrobów gotowych w magazynach firm. Ostatni kwartał zwykle należy do najlepszych okresów w całym roku kalendarzowym, zaś tegoroczny jest szczególnie korzystny zwłaszcza dla producentów dóbr konsumpcyjnych" - napisano w komentarzu.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika w grudniu 2017 r. pięć poprawiło się w porównaniu z sytuacją sprzed miesiąca, jedna nie uległa zmianie, a dwie uległy pogorszeniu.

Zmniejszenie zapasów

Według BIEC do wzrostu wskaźnika w największym stopniu przyczyniło się znaczące zmniejszenie zapasów wyrobów gotowych w magazynach przedsiębiorstw.

"Zjawisko to obserwujemy każdego roku. Zazwyczaj, od wczesnej jesieni producenci zwiększają zapasy wyprodukowanych towarów na poczet wzmożonych przedświątecznych zakupów. Na koniec grudnia każdego roku ulegają one gwałtownej redukcji. W tym roku zwiększoną sprzedaż, a w konsekwencji opróżnianie magazynów producentów, obserwujemy miesiąc wcześniej niż w poprzednich latach; jest ono również znacznie większe" - napisano.

"Silny spadek zapasów wyrobów gotowych oznacza, że najbliższe miesiące będą korzystne dla wielkości produkcji przemysłowej. Nawet, jeśli zamówienia nie będą zwiększały się, przedsiębiorcy przez jakiś czas będą podtrzymywać skalę produkcji aby odbudować zapasy" - dodano.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane