• rozwiń

Miał być polski prom, jest potężne opóźnienie. Minister: kupimy gotowy projekt

Gróbarczyk: zdecydowaliśmy się kupić gotowy projekt promu Odtwórz: Gróbarczyk: zdecydowaliśmy się kupić gotowy projekt promu
Gróbarczyk: zdecydowaliśmy się kupić gotowy projekt promu "Źródło: tvn24"

Z powodu opóźnień w projektowaniu promu pasażersko-samochodowego dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej zdecydowaliśmy się kupić gotowy projekt jednostki - powiedział we wtorek w Stoczni Szczecińskiej minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Budowa promu ma ruszyć w tym roku.

Stępkę pod budowę promu typu ro-pax dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej (PŻB) położono 23 czerwca 2017 r. na terenie Stoczni Szczecińskiej. W uroczystości brał udział ówczesny wicepremier Mateusz Morawiecki.  - Przyjechaliśmy tutaj, żeby dać z powrotem nadzieję na rozwój Stoczni Szczecińskiej i dać konkretne zamówienia, stworzyć popyt na okręty, na statki - może też na okręty, które będą tutaj budowane. Jest to dla nas kluczowa część całej wielkiej strategii reindustrializacji Polski, polskiej gospodarki - mówił wówczas.

W lipcu 2018 r. poinformowano jednak, że proces projektowania promu uległ wydłużeniu przez wprowadzenie do niego istotnych zmian. Z tych informacji wynikało także, że prom dla PŻB ma być gotowy na przełomie 2020 i 2021 roku.

Plan B

Dziś okazało się, że opóźnień nie da się nadrobić. - Na początku tego roku (...) stwierdziliśmy jednoznacznie, że mamy opóźnienia w zakresie organizacyjno-projektowym, dlatego też wprowadzamy drugie rozwiązanie, tj. nabycie gotowego projektu dla obydwu armatorów, i wprowadzenie nowej serii czterech promów tak, jak to było już wcześniej określone, o długości 235 metrów - powiedział na konferencji prasowej Gróbarczyk.

- W związku z tym, że sztywne umowy, które zostały zwarte pomiędzy portami Świnoujście i szwedzkim Ystad, zobowiązują nas do wprowadzenia już w 2021/2022 r. jednostki znacznie większej niż te, które znajdują się obecnie w gestii armatorów (...), zdecydowaliśmy się uruchomić drugie rozwiązanie, które w zasadzie jest już gotowe - zakup gotowego projektu - dodał minister.

Gróbarczyk ocenił, że położenie stępki było najważniejszą decyzją w kontekście odbudowy przemysłu stoczniowego. - Tu kiedyś tętniło życie, obecnie mamy kawałki sekcji, które są budowane. Dla nas celem jest powrót do produkcji sprzed 2009 r., kiedy stocznia radziła sobie i potrafiła zbudować duże jednostki. W oparciu również o stocznie trójmiejskie, przy wykorzystaniu potencjału Szczecina, te projekty, które zostały zakupione na budowę promów, będą realizowane na tej pochylni - zapewniał.

"Ujma na projekcie"

Minister opóźnienia nazwał "ujmą na tym projekcie". - Jednak proszę zwrócić uwagę, że na wszystkie strony próbujemy uruchomić ten projekt. (...) Ten element projektowy zawiódł w pewnym momencie. W związku z tym nie ma innej możliwości - trzeba wprowadzić alternatywne rozwiązanie przy udziale PŻM i PŻB. Wydaje się, że to jest jedyne racjonalne podejście - przekonywał.

Dziennikarze pytali Gróbarczyka, kiedy projekt będzie kupiony. - Projekt jest praktycznie przejęty. Trwają jeszcze rozmowy w zakresie doprecyzowania praw autorskich - powiedział. - To będzie kwestia tygodnia. Wiem, że w tym tygodniu przyjeżdżają projektanci i prawnicy, aby finalizować tę umowę - dodał.

Minister zapowiedział, że budowa promu rozpocznie się jeszcze w tym roku, a jednostka ma pływać na przełomie 2021 i 2022 r. Dziennikarze pytali także, co się stanie, jeśli nie uda się zbudować jednostki. - Wtedy jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ Ystad uruchamia (nabrzeże o długości - red.) 250 metrów, nie mamy promu do wprowadzenia na tę linię i armator będzie w niezwykle trudnej sytuacji, więc to jest "one way ticket", który dziś kupujemy po to, żeby zachować dominującą rolę na Bałtyku"- odpowiedział Gróbarczyk.

Pierwszy polski projekt

Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej był również pytany o to, co stanie się z opóźnionym projektem promu pasażersko-samochodowego przygotowywanym dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. - PŻB jednoznacznie stwierdza, że chce go kontynuować. (...) Bardzo kibicujemy temu projektowi, bo to będzie pierwszy polski projekt faktycznie na 220 metrów długości dla statku, który powinien być zrealizowany - powiedział. - I tak potrzebujemy blisko 10 promów do wymiany - dodał.

Z informacji przekazanych w lipcu 2018 r. wynikało, że projektowanie promu wydłużyło się z powodu wprowadzenie do niego istotnych zmian. Tłumaczono wówczas, że jednostka musi być dłuższa, bo wymaga tego rynek. Z przedstawionych planów wynikało, że prom będzie miał około 218 metrów długości, 31,4 m szerokości; wysokość do pokładu głównego miała wynosić 9,5 metra, a zanurzenie 6,4 m. Jednostka miała mieć około 10,6 tys. ton nośności. Jeszcze wcześniejsze informacje mówiły o tym, że prom pasażersko-samochodowy będzie miał długość 202,4 metrów i szerokość 30,8 metrów. Miał pomieścić 400 pasażerów i 70 osób załogi.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (19)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
xymeon_x
marzy mi się zobaczyć premiera Morawieckiego odpływającego na tym kawałku zardzewiałej stali do Szwecji...tak na zawsze tam odpływającego
 • 8
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Marko Ramius
A potem zamówią gotowe promy w południowo-koreańskich stoczniach. :)
 • 12
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Tyberios
A potem TVPiS jak w przypadku Leonardo stwierdzi że Koreańska stocznia jest częścią PGZ i wyjdzie że to najpolski z najpolskich promów od najpolskiego producenta.
 • 9
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
abieniek
A od kiedy to najpierw kladzie sie stepke a potem projektuje statek?
Osoby zwiazane z shippingiem rozumieja ze to to jest jedna wielka propaganda, dosyc latwa do wcisniecia bo wiekszosc spoleczenstwa nie rozumie (bo nie musi) budownictwa okretowego.
 • 12
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Tyberios
Aż takiego wielkiego zrozumienia do tego że projekt powstaje przed budową czegoś nie trzeba. Ale masz rację, nie kumają nawet tego.
 • 7
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jowagryf
Wiadomym jest to, iż cały świat najpierw promy przez kilka lat buduje po to, aby następnie zakupić ich projekty. Coś pomyliłem?
 • 8
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
mund
czytalem ze to nie jest stepka od tego promu. Specjalnie dla imprezy zostala przetransportowana z jakiejs stoczni, nie od tego obiektu
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane