• rozwiń

Polak na wakacje najchętniej wybiera się do Grecji

Polak na wakacje najchętniej wybiera się do Grecji
Foto: Flickr (CC BY-SA 3.0)/ Giannis Arvanitakis Foto: W porównaniu do badania z 2014 roku liczba Polaków planujących wyjazd w miesiącach letnich wzrosła o ponad milion osób

Najpopularniejszym zagranicznym kierunkiem wakacyjnym w 2015 r. będzie Grecja, tuż za nią Chorwacja. Na zagraniczny urlop Polacy przeznaczą średnio 2,6 tys. zł na osobę. Jednak większość planujących wakacje zapowiada, że spędzi je w Polsce - wynika z raportu Mondial Assistance.

Na wakacje w tym roku planuje blisko 16 mln Polaków, z czego 5 mln chce pojechać za granicę - mówi prezes zarządu Mondial Assistance Tomasz Frączek. Na wakacje od lat najczęściej jeżdżą mieszkańcy dużych miast, z wyższym wykształceniem - podkreślają autorzy raportu. Żadnego wyjazdu nie planuje 14,5 mln Polaków - główny podawany powód to brak pieniędzy.

A jak było?

W porównaniu do badania z 2014 roku liczba Polaków planujących wyjazd w miesiącach letnich wzrosła o ponad milion osób. W przypadku wyjazdów zagranicznych jako środek transportu najczęściej wybierany jest samolot; krajowych - samochód.

Według deklaracji ankietowanych najpopularniejszymi kierunkami w 2015 r. będą: Grecja (16 proc.), Chorwacja (13 proc.), Włochy i Hiszpania (po 11 proc.), Turcja (5 proc.). W stosunku do ubiegłorocznego badania nastąpiła zmiana na pozycji lidera - w 2014 roku pierwsza była Chorwacja, za nią Grecja.

Średni planowany koszt wyjazdu zagranicznego w porównaniu do 2014 roku wzrósł o blisko 250 zł (do 2608 zł na osobę), podczas gdy dla wyjazdu krajowego zostaje na tym samym poziomie jak przed rokiem (1321 zł na osobę).

Najpopularniejsze aktywności urlopowe za granicą: to zwiedzanie i wycieczki (84 proc.), plaża lub basen (64 proc.) oraz "życie nocne" - bary i puby (47 proc.). Według deklaracji połowa Polaków jadących za granicę chce skorzystać z oferty biur podróży, pozostali samodzielnie zorganizują wyjazd.

Jak wynika z badania, 2/3 Polaków zamierza kupić ubezpieczenie turystyczne w związku z wyjazdem zagranicznym.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Mondial Assistance przez Nielsen Polska w dniach 5–28 maja 2015 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 2 tys. respondentów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane