• rozwiń

Węgiel dla emerytów gwarantowany. Chcą tego związkowcy

Węgiel dla emerytów gwarantowany. Chcą tego związkowcy
Foto: Shutterstock Foto: Górniczy związek za ustawową gwarancją deputatu dla emerytów

Związek Zawodowy Górników w Polsce chce ustawowego zagwarantowania darmowego deputatu węglowego z budżetu państwa dla wszystkich emerytów górniczych. Związek rozpoczął zbieranie 100 tys. podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą w tej sprawie.

- Obecna sytuacja jest niesprawiedliwa. Podzielono sztucznie emerytów na tych, którzy dostają deputat węglowy, tych, którym go zabrano i tych, którzy w ogóle go nie dostają. To sytuacja niedopuszczalna – uważa Wacław Czerkawski, wiceszef związku i pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej.

Węgiel dla emeryta

Deputat węglowy, czyli uprawnienie do określonej ilości bezpłatnego węgla rocznie, to bardzo stare uprawnienie górnicze, przysługujące tradycyjnie zarówno pracownikom, jak i emerytom górniczym. Realizacja tego obowiązku oznacza jednak wielomilionowe koszty dla spółek węglowych, stąd w ostatnich latach próby ograniczenia lub likwidacji tego świadczenia.

W efekcie sprawa jest obecnie różnie traktowana w różnych spółkach węglowych. Kompania Węglowa niespełna dwa lat temu pozbawiła emerytów, rencistów górniczych i inne osoby uprawnienia do deputatu. Katowicki Holding Węglowy w listopadzie 2014 r. zawiesił deputat, także dla emerytów. Jastrzębska Spółka Węglowa wypowiedziała emerytom i rencistom deputat węglowy. Wciąż otrzymują go natomiast emeryci i renciści z podlubelskiej kopalni Bogdanka.

Również 11,5 tys. emerytów i rencistów z kopalń zlikwidowanych, które trafiły do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, nadal ma prawo do deputatu, finansowanego z budżetu państwa (zgodnie ze znowelizowaną ustawą górniczą ma to być wyłącznie ekwiwalent pieniężny zamiast węgla w naturze). Związkowcy uważają, że sprawa wymaga uporządkowania i równego traktowania emerytów górniczych, stąd pomysł, by to budżet państwa gwarantował deputat dla wszystkich górniczych emerytów i innych uprawnionych.

Jak ma być?

Czerkawski uważa, że wobec tych emerytów górniczych, którzy nabyli prawo do deputatów, a decyzje spółek pozbawiły ich tego świadczenia, prawo działa wstecz i narusza ich prawa nabyte. - To niemoralne – uważa związkowiec.

W końcu ubiegłego roku marszałek Sejmu przyjął zawiadomienie o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, co otworzyło możliwość rozpoczęcia zbiórki podpisów pod obywatelskim projektem stosownych zmian w Ustawie z 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.

Obywatelski projekt nowelizacji gwarantuje obecnym pracownikom, którzy przejdą na emeryturę, oraz emerytom górniczym i pozostałym uprawnionym otrzymywanie deputatu węglowego z budżetu państwa. Nowelizacja ma rozwiązać problem zróżnicowania i zapewnić równy status emerytów i rencistów górniczych w zakresie uprawnień do otrzymania deputatu.

Ma być taniej?

Zwolennicy tego rozwiązania przekonują także, że znacznie obniży ono koszty funkcjonowania spółek i przedsiębiorstw górniczych – choć obciąży budżet.

W końcu ubiegłego roku parlament uchwalił, a prezydent podpisał, nowelizację ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, przedłużającą m.in. wygasające z końcem 2015 r. regulacje dotyczące uprawnień byłych pracowników kopalń. Istotną zmianą w nowelizacji było odejście od wydawania bezpłatnego węgla w naturze dla uprawnionych emerytów górniczych z kopalń postawionych w stan likwidacji przed dniem 1 stycznia 2007 r. oraz pracowników przeniesionych do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, na rzecz wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za ten węgiel - jednak samo świadczenie zostało zachowane.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (10)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
stanislawa_wrzeszcz
na kopalni Brzeszcze juz w 20014 zabrano emerytom deputat weglowy, z powodu oszczednosci etc .Kopalni przeniesiono najpierw do SRK , nastepnie koncem roku Tauron kupil za 1 zlotowke. Czytam tu ze emeryci z innych kopaln nadal ten przywilej maja, cos tu nie jest tak. moze racje ma CZerkawski mowiac ze trzeba traktowac wszystkich rowno?
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
taki_tam
A tym jeszcze mało ?? Mają deputaty, barbórki, trzynastki i czternastki, wczesne emerytury, ale co tam jeszcze więcej się im należy. Proponuję związkowcom zebrać 100 tyś. podpisów pod obywatelską ustawą, że górnicy są zwolnieni z płacenia podatków, składek na zus i emerytalnych i wszelkich opłat.
  • 2
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane