• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Polski wegiel

Przegląd prasy: Producenci węgla inwestują na potęgę

Morawiecki o walce ze smogiem Odtwórz: Morawiecki o walce ze smogiem
Morawiecki o walce ze smogiem "Źródło: tvn24bis"

Górnicze spółki na potęgę kupują maszyny. Do maja wydały na rozwój ponad dwa razy tyle co przed rokiem - informuje w środę "Rzeczpospolita".

Niedobór polskiego węgla na rynku, presja ze strony Ministerstwa Energii, ale przede wszystkim dobre ceny czarnego paliwa sprawiły, że spółki wydobywcze rozwinęły inwestycje na ogromną salę - czytamy w artykule.

Według informacji "Rz" z najnowszych danych Agencji Rozwoju Przemysłu wynika, że znacznie wzrosły nakłady w rodzimych kopalniach. Od stycznia do maja wartość inwestycji sięgnęła 906,7 mln zł i była o 489,7 mln zł wyższa niż w tym samym okresie przed rokiem - podaje gazeta.

Wydatki na maszyny

Najszybciej rosły wydatki na maszyny i urządzenia górnicze. Na ten cel przeznaczono 495,4 mln zł - ponad trzykrotnie więcej niż przed rokiem.

Zdaniem Mirosława Bendzery, prezesa Famuru, największego polskiego producenta maszyn górniczych, "producenci węgla wybierają nowoczesne maszyny i innowacyjne rozwiązania, dzięki którym mogą zwiększyć efektywność i poprawić bezpieczeństwo pracy pod ziemią".

Tak duży wzrost nakładów to między innymi próba nadrobienia zaległości z ostatnich lat, kiedy pogrążone w kłopotach finansowych spółki górnicze drastycznie cięły wydatki na inwestycje. W efekcie mamy dziś do czynienia ze spadającą produkcją węgla, problemami ciepłowni z zakupem rodzimego surowca i rosnącym importem czarnego paliwa, głównie z Rosji - pisze "Rz".

Zdaniem gazety, polskie spółki węglowe mobilizują się i planują bogate programy inwestycyjne, ale na efekty trzeba poczekać.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane