• rozwiń

Sklepy skracają godziny pracy przed Wielkanocą. To efekt nowej ustawy

Niedziele handlowe w 2020 roku Odtwórz: Niedziele handlowe w 2020 roku
Niedziele handlowe w 2020 roku "Źródło: tvn24"

Największe sieci handlowe decydują się na skrócenie godzin handlu w swoich placówkach w Wielką Sobotę. W większości przypadków zakupy zrobimy tylko do 13.00.

Ustawa dotycząca handlu w niedziele reguluje także kwestię zakupów w Wielką Sobotę i Wigilię. Na podstawie nowych przepisów handel w te dni, ale także "czynności związane z handlem" (m.in. magazynowanie, inwentaryzacja), mogą być wykonywane do godziny 14.00.

Większość dużych sklepów w Wielką Sobotę, 31 marca, będzie otwarta dla klientów jednak jeszcze krócej - do godziny 13.00. To oznacza także, że placówki handlowe będą zamykane szybciej niż rok temu. W 2017 roku w Wielką Sobotę zazwyczaj można było zrobić zakupy do 16.00, a nawet 18.00.

Co ważne, w piątek placówki będą otwarte w standardowych godzinach.

Zakupy w sobotę

Największa sieć handlowa w Polsce - Biedronka - poinformowała, że w sobotę jej sklepy będą czynne do godziny 13.00. "W okresie wzmożonego ruchu w sklepach planowana jest większa liczba pracowników niż w standardowym tygodniu" - dodano w komunikacie.

Ponadto zakupy w sobotę do godziny 13.00 zrobimy także w sklepach Carrefour, Auchan oraz Tesco. Przy czym działające przy sklepach tej ostatniej sieci stacje paliw będą czynne do godziny 14.00.

Nieco krócej, bo do godziny 12.30, będą natomiast otwarte placówki Lidla.

W przypadku sieci Piotr i Paweł godziny otwarcia poszczególnych sklepów mogą się różnić, jednak prawdopodobnie nie będą one czynne dłużej niż do 13.00. Dokładną informację znajdziemy na plakatach umieszczonych w sklepach.

Wyjęte spod zakazu prowadzenia handlu po godzinie 14.00 w sobotę są między innymi piekarnie, cukiernie, kwiaciarnie czy apteki. Będą one mogły być zatem otwarte dłużej.

W największych sklepach zakupów nie zrobimy w najbliższe niedzielę i poniedziałek (pierwszy i drugi dzień Wielkanocy). Ratunkiem mogą być mniejsze placówki pod warunkiem, że sprzedaż w nich właściciel prowadzi "we własnym imieniu i na własny rachunek", czyli w praktyce - stanie za kasą. Czynne pozostaną także stacje benzynowe.

Wyjątkowy kwiecień

Przypomnijmy, że w związku z wejściem w życie 1 marca br. ustawy o ograniczeniu handlu i przypadające święto - w kwietniu będą aż cztery niedziele z rzędu, w których nie zrobimy zakupów.

Najbliższa niedziela handlowa wypadnie 29 kwietnia.


 

W maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku i listopadzie Polacy będą mogli udać się na zakupy w pierwsze i ostatnie niedziele tych miesięcy - 6 i 27 maja, 3 i 24 czerwca, 1 i 29 lipca, 5 i 26 sierpnia, 2 i 30 września, 7 i 28 października oraz 4 i 25 listopada.

W grudniu zakaz handlu będzie obowiązywał tylko w jedną niedzielę - 9 grudnia. W pozostałe będzie można zrobić zakupy.

Za złamanie zakazu handlu przedsiębiorcom grożą kary grzywny w wysokości od 1000 do nawet 100 tysięcy złotych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
wieslaw_kabala
Nareszcie. Pracownicy marketów to też ludzie i chcą mieć święta jak inni.
  • 3
  • 8
  • zgłoś naruszenie
zamknij
marta33
Lekarze, pielęgniarki to nie ludzie? A strażacy, policjanci? Ja pracuje w placówce wychowawczej. Pracuję nie tylko w niedziele ale również w święta..... niedziela to często jedyny wolny dzień w którym można było spokojnie zrobić zakupy na cały tydzień....
  • 7
  • 2
  • zgłoś naruszenie
zamknij
PiStacja_
Czyli pracownicy gastronomii, stacji benzynowych, kierowcy, itp, to ludzie innej kategorii, którzy na to nie zasługują?
  • 6
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane