• rozwiń

"Godzina dla rodziny". Propozycja zmian dla pracujących rodziców

Szef PSL o projekcie "Godzina dla rodziny" Odtwórz: Szef PSL o projekcie "Godzina dla rodziny"
Szef PSL o projekcie "Godzina dla rodziny" "Źródło: tvn24"

Skrócenie o godzinę czasu pracy dla jednego z rodziców, którzy wychowują dziecko do 15. roku życia przewiduje projekt PSL "Godzina dla rodziny", którym w piątek zajmie się Sejm. - Chcemy zmienić podejście państwa do polskich rodzin - mówił szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Od dwóch lat nie mamy nowych inicjatyw ze strony rządu dotyczących poprawy funkcjonowania polskich rodzin - ich bezpieczeństwa finansowego, ale również godzenia życia zawodowego z życiem rodzinnym - powiedział na piątkowej konferencji w Sejmie Kosiniak-Kamysz. - To jest dla nas przestrzeń do działania. Po raz kolejny przedstawiamy projekt "godzina dla rodziny" - powiedział lider PSL.

Godzina dla rodziny

Przypomniał, że projekt ludowców zmian w Kodeksie pracy zakłada wprowadzenie o godzinę krótszego dnia pracy dla jednego z rodziców, którzy opiekują się dziećmi do 15. roku życia. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnień skróconego czasu pracy mógłby skorzystać jeden z rodziców lub opiekunów dziecka.

Kosiniak-Kamysz przekonywał, że krótszy dzień pracy to też inwestycja w lepsze wykorzystanie czasu pracy. Podkreślił, że Polacy są na drugim miejscu pod względem "zapracowania" narodem w Europie. - Pracujemy bardzo dużo, możemy pozwolić sobie jako państwo na to, żeby godzić życie rodzinne z życiem zawodowym - zaznaczył lider PSL.

- Godzina dla rodziny, dziś przedstawiamy ten projekt, mam nadzieję, że nikt nie będzie przeciwko polskiej rodzinie - dodał Kosiniak-Kamysz.

Drugie podejście

Mieczysław Kasprzak (PSL) zwracał uwagę na problem dzietności w Polsce, zapewniał, że skrócenie czasu pracy nie narazi na skutki finansowe pracodawców i państwo. Przekonywał, że godzina pracy zostanie odrobiona przez lepszą wydajność i zdrowie pracowników.

Projekt PSL już raz trafił do Sejmu. Projekt PSL został odrzucony w pierwszym czytaniu w maju 2017 roku, wniosek o jego odrzucenie złożył wówczas klub PiS.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
EMS46
Obawiam się, że będą to matki, którym szczególnie po urlopie wychowawczym, nie będzie chciał pracodawca dać zatrudnienia, a przecież już 500+ wycofuje z rynku pracy kobiety. Sensowniejszym rozwiązaniem byłoby zatrudnienie na 3/4 lub 1/2 etatu, by nikt nie czuł się pokrzywdzony lub wykluczony.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
czallicja
  • 1
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane