• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Fenomen polskiej stolicy sprzętu domowego. Tu koncerny przenoszą produkcję

Przegląd prasy. Polacy ruszyli po AGD - to efekt 500 plus Odtwórz: Przegląd prasy. Polacy ruszyli po AGD - to efekt 500 plus
Przegląd prasy. Polacy ruszyli po AGD - to efekt 500 plus

Łódź to stolica branży AGD w Polsce - swoje zakłady ulokowało w Łódzkiem 40 firm tego sektora - podkreślił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, który we wtorek wziął udział w Międzynarodowym Forum Producentów i Dostawców Artykułów Gospodarstwa Domowego.

W zainaugurowanej przez wicepremiera 5. edycji Forum, odbywającej się po raz kolejny w Łodzi, uczestniczy około 200 ekspertów i przedstawicieli branży AGD z krajów europejskich.

Producenci sprzętu gospodarstwa domowego są największymi pracodawcami w Łodzi. Swoje zakłady ulokowali w niej m.in. Whirlpool, BSH wraz z grupą podwykonawców, Wirthwein i Cocowerk. Inwestorów przyciąga dostęp do kadry technicznej oraz lokalizacja blisko skrzyżowania autostrad A1 i A2 oraz kolejowych węzłów towarowych w Łodzi, Zduńskiej Woli i Kutnie.

Trzy miesiące temu Whirlpool ogłosił, że zamyka w Amiens fabrykę suszarek do bielizny, które teraz produkowane będą w Łodzi.

Tysiące miejsc pracy

- Jesteśmy w stolicy polskiego AGD. Województwo łódzkie wybrało 40 firm z branży, producentów i poddostawców. Połowa z nich funkcjonuje w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, gdzie stworzyły siedem tysięcy miejsc pracy, inwestując przy tym 3 mld zł - zaznaczył wicepremier.

Jak dodał, europejska branża AGD zatrudnia bezpośrednio i pośrednio prawie milion pracowników, w tym około 74 tys. w Polsce, natomiast krajowy przemysł tego sektora osiąga przychody prawie 5 mld euro, czyli ponad 1 proc. PKB Polski.

- Duży producent przyciąga za sobą poddostawców, producentów części, komponentów i opakowań. Oni wszyscy tworzą miejsca pracy, płacą podatki i rozwijają w ten sposób znacząco polską gospodarkę - podkreślił Gliński.

Według przytoczonych przez wicepremiera danych, w 2016 roku zakłady produkujące sprzęt AGD w Polsce opuściło ponad 22 mln urządzeń, m.in. pralki, lodówki i zmywarki, z czego na eksport trafiło 87 proc.

Innowacje rodem z Polski

Zdaniem Glińskiego, branża AGD charakteryzuje się innowacyjnością, którą wymuszają konkurencja i rosnące oczekiwania konsumenckie.

- Te innowacje również rodzą się w Polsce. Firmy z branży AGD otwierają i rozwijają tu nie tylko zakłady produkcyjne, ale również centra badawczo-rozwojowe. Często biznes współpracuje na tym polu z uczelniami. Odbywa się to z korzyścią dla polskiej nauki - dodał.

Łódzkie Forum jest okazją do dyskusji o perspektywach rozwoju sektora.

- W ciągu kilkunastu lat sytuacja branży AGD w Polsce zmieniała się diametralnie. Kiedyś martwiliśmy się, aby inwestorzy do nas przyszli, by zaprosili swoich partnerów i zechcieli tutaj inwestować. Obecnie w Łodzi i województwie mamy olbrzymi klaster produkcji AGD, który znakomicie się rozwija bez szczególnego wzmacniania ze strony władz. Ale to nie oznacza, że jesteśmy zwolnieni z stymulowania tego rozwoju - zaznaczył prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Marek Michalik.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane