• rozwiń
  • WIG20 2365.36 -0.54%
  • WIG30 2717.60 -0.43%
  • WIG 60910.11 -0.42%
  • sWIG80 12106.14 -0.11%
  • mWIG40 4204.24 -0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-04-18 17:15

Dostosuj

Brokuły wycofane ze sprzedaży. Ostrzeżenie

Eurostat: średnie ceny w Europie, Polska tańsza niż Niemcy Odtwórz: Eurostat: średnie ceny w Europie, Polska tańsza niż Niemcy
Eurostat: średnie ceny w Europie, Polska tańsza niż Niemcy "Źródło: TVN24 BiS"

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne przed zakupem jednej partii brokułów mrożonych marki Saint Eloi. Powodem jest przekroczenie dopuszczalnego poziomu pestycydów. W odpowiedzi na to producent rozpoczął wycofywanie kwestionowanego produktu z rynku.

Jak czytamy w uzasadnieniu wydanym w środę przez GIS, "wykryty poziom pozostałości pestycydu - chlorpiryfosu przekracza najwyższy dopuszczalny poziom określony dla tego typu produktów w przepisach prawa żywnościowego". Pestycydy, to syntetyczne lub naturalne substancje używane do zwalczania organizmów szkodliwych lub niepożądanych, stosowane między innymi do ochrony produktów żywnościowych.

Chodzi o jedną serię brokułów mrożonych wyprodukowanych przez Oerlemans Foods Polska:

- numer partii: 4527040 2/1, data ważności: 08.2018, wielkość opakowania: 450 gramów

Firma odpowiada

Jednocześnie wskazano, że po otrzymaniu informacji o wykrytym zagrożeniu firma uruchomiła procedurę wycofania kwestionowanego produktu z rynku. Dodatkowo podjęto działania mające na celu identyfikację dostawców kwestionowanej partii.

Przedstawiciele firmy w rozmowie z portalem pomorska.pl podkreślili, że "dotyczyło to niewielkiej partii produktu, dla jednego klienta". Przetwory warzywne marki Saint Eloi są sprzedawane między innymi w sklepach Intermarche.

Jak czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, zwiększono liczbę badanych prób surowca od poszczególnych dostawców na obecność pozostałości pestycydów. "Wprowadzono ponadstandardowe kontrole na etapie pola (analizy w systemie kopertowym), skupu surowca i produkcji oraz zmieniono plan badań dla surowców" - dodano.

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nadzorują działania prowadzone przez przedsiębiorcę.

ZOBACZ ZDJĘCIE OPAKOWANIA KWESTIONOWANEGO PRODUKTU

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
pad4
Zatem idziemy na hamburgery ze zdrowych krówek... Może sałata będzie wolna od pestycydów... bo krówka od antybiotyków na pewno nie...
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane