• rozwiń

Ostrzeżenie dla pacjentów. Partie popularnego leku wycofane

Ostrzeżenie dla pacjentów. Partie popularnego leku wycofane
Foto: Shutterstock Foto: Lek Encorton jest szeroko stosowany

Partie leku Encorton zostają wycofane z obrotu na terenie całego kraju - zadecydował Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Powodem wycofania jest podejrzenie obecności fragmentów szkła w części fiolek. Popularny lek stosuje się w przypadku wielu chorób m.in. układu endokrynologicznego, oddechowego, reumatologicznego, a także nowotworów.

GIF zdecydował o wycofaniu opakowań zawierających po 20 tabletek 10 mg, o numerze serii 41574902, których data ważności upływa w styczniu 2019 roku. Ponadto, nie będzie można kupić tabletek 1 mg w opakowaniach o numerze seryjnym 41582977, przydatnych do spożycia do lutego 2019 roku. Lek wytwarzany jest przez Pabianickie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A.

Wycofany lek

Oficjalny dokument wydany przez GIF głosi, że decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. 

Jak podano w uzasadnieniu, powodem wycofania jest podejrzenie obecności fragmentów szkła w części fiolek w wyprodukowanych seriach.

Zakres wskazań preparatu jest bardzo szeroki. Stosowany jest przez pacjentów, leczących zapalenie tarczycy, stawów, choroby skóry, stany zapalne gałki ocznej. Jest wykorzystywany w leczeniu alergii, przewlekłych chorobach przewodu pokarmowego, gruźlicy czy niedokrwistości. Podaje się go również osobom walczącym z nowotworami.

 

Fałszywy przystanek dla pacjentów:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane