• rozwiń
  • WIG20 2352.42 +0.28%
  • WIG30 2708.76 +0.34%
  • WIG 60788.46 +0.17%
  • sWIG80 11998.44 +0.48%
  • mWIG40 4263.23 -0.28%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Seria kropli do oczu wycofana ze sprzedaży

Antybiotyki przestają działać. Brytyjscy lekarze alarmują Odtwórz: Antybiotyki przestają działać. Brytyjscy lekarze alarmują
Antybiotyki przestają działać. Brytyjscy lekarze alarmują "Źródło: TVN24 BiS"

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu jednej serii kropli do oczu Xaloptic. Lek obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe.

GIF poinformował, że z badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Leków wynika, że próbka tego produktu leczniczego "nie spełnia wymagań specyfikacji wytwórcy, w zakresie parametru pojedyncze nieznane zanieczyszczenie".

Chodzi o serię 200118 z datą ważności do stycznia 2021 roku.

Podmiotem odpowiedzialnym są Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.

ZOBACZ DECYZJĘ GIF

Polpharma wyjaśnia

Rzecznik prasowy firmy Magdalena Rzeszotalska w rozmowie z tvn24bis.pl zapewniła, że "nie ma powodu do niepokoju". - Jest to standardowa procedura w przypadku nawet niewielkiego odchylenia w jakimkolwiek parametrze specyfikacji leku - wyjaśniała.

Rzecznik podkreśliła, że natychmiast po komunikacie GIF-u informacja o wycofaniu serii leku z rynku została wysłana do hurtowni oraz dystrybutorów. Jednocześnie wskazała, że "nie ma podejrzeń co do pozostałych serii leku".

Jak powiedziała Rzeszotalska, pacjenci, którzy są w posiadaniu produktu leczniczego o numerze serii: 200118 - będącej przedmiotem wycofania - nie powinni go stosować.

Krople mają właściwości obniżające ciśnienie gałki ocznej. Xaloptic stosowany jest w leczeniu jaskry otwartego kąta oraz leczeniu stanu określanego jako nadciśnienie wewnątrzgałkowe u dorosłych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane