• rozwiń

Lek na nadciśnienie wycofany z obrotu

Ogromna cena lekarskich błędów Odtwórz: Ogromna cena lekarskich błędów
Ogromna cena lekarskich błędów "Źródło: TVN24 BiS"

Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał obrót lekiem Valzek, produkowanym przez Celon Pharmę. Giełdowa spółka poinformowała jednocześnie, że decyzje zostały wydane na jej wniosek.

Decyzje dotyczą odpowiednio tabletek 160 mg i 80 mg. Valzek stosowany jest m.in. w nadciśnieniu tętniczym i niewydolności serca.

Wada jakościowa

W uzasadnieniu decyzji GIF wskazano, że do Inspektoratu wpłynęło zgłoszenie od podmiotu odpowiedzialnego, jakim jest Celon Pharma S.A. z siedzibą w Kiełpinie, o podejrzeniu wady jakościowej produktu leczniczego Valzek zawierającego substancję czynną Valsartanum pochodzącą od chińskiego dostawcy Zhejiang Tianyu Pharmaceuticals.

Firma wskazała, iż zgłoszenie zostało dokonane w związku z informacją o potencjalnym przekroczeniu dopuszczalnych wartości N-nitrozodimetyloaminy (NDMA).

Decyzja GIF oznacza, że do momentu uzyskania wyników badań laboratoryjnych potwierdzających bądź wykluczających wadę jakościową wstrzymany został obrót (sprzedaż) wskazanych serii produktów leczniczych, we wszystkich hurtowniach i aptekach. Obecnie trwa oczekiwanie na raport końcowy z postępowania wyjaśniającego.

Pacjenci posiadający produkty lecznicze, których dotyczy decyzja powinni w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem, celem ustalenia dalszego sposobu terapii.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane